John Irving: Rok vdovou

8. listopad 2007 | 18.29 |

Překlad: Milada Nováková
Vydala: Euromedia Group, 2000

Příběh začíná v létě 1958, kdy nezkušený 16letý mladíček Eddie získá brigádu u docela známého spisovatele Teda Colea a jeho manželky Marion. Coleovi, ačkoli mají 4letou dcerku Rút, jsou stále zdrceni tragédií, kdy před několika lety zahynuli při autonehodě jejich dva synové. Manželé byli v autě taky a viděli je na vlastní oči umírat. Celý jejich dům je polepen fotografiemi chlapců a malá Rút vyrůstá v jejich stínu.

Během pobytu se Eddie do Marion šíleně zamiluje a prožije s ní poměr, je jeho první (a zároveň životní) láskou. Když léto skončí, Marion se rozhodne odstěhovat a s Tedem se rozvést, už si dávno nerozumějí a on má často zálety s maminkami dětí, které si kupují jeho knížky (píše strašidelné pohádky-rovněž ovlivněné vzpomínkami na své zemřelé syny). Marion zmizí a Rút nechává u Teda, nechce ji, bojí se k ní cítit lásku, aby opět o dítě nepřišla.

Za pár desítek let je z Rút úspěšná autorka psychologických románů. Matka se jí nikdy neozvala, ani na svatbě, ani když porodila syna ani po Tedově sebevraždě. Zlomovým okamžikem v Rútině životě je, když dostane nápad, aby se její další román odehrával v amsterdamské uličce lásky, kde si přeje hlavní hrdinka a její partner sledovat prostitutky při práci. Rút se do Amsterdamu vydá a seznámí se tam s postarší prostitutkou, které svůj nápad vylíčí-a aby pak mohla psát autenticky, domluví se s ní, že ji bude potají sledovat se zákazníkem. Stane se však neštěstí-ochromená Rút zpoza závěsu sleduje, jak zákazník ženu brutálně zavraždí. Poté podá anonymní svědectví policii a z Amsterdamu odjíždí.

Její svědectví se dostane do rukou stárnoucímu holandskému policistovi Harrymu, kterému stále nejde z mysli, kdo může být ona záhadná svědkyně (díky ní totiž vraha dopadli). Začne po ní pátrat a nakonec zjistí o koho jde. Když se Rút vrací do Holandska propagovat svou novou knihu, vyhledá ji a jelikož je vdova (s manželem a otcem svého syna spolu byli jen krátce když zemřel) požádá ji po čase o ruku. Rút se do něj také zamiluje a souhlasí.

Mezitím sledujeme i osudy dalších hrdinů-Eddiemu je už dávno přes 50, ale stále je zamilovaný do zmizelé Marion. Aby si ji alespoň trochu "vynahradil" je posedlý starými ženami. Marion ztím žije v Kanadě, kde pod pseudonymem píše detektivky-její tvorba je pořád ovlivněná již dávnou smrtí synů.

Přijede ještě někdy Marion navštívit svou dceru a Eddieho? To se dozvíte, když si přečtete tento výborný tragikomický román.


O autorovi: John Irving se narodil 2.3.1942 v Exeteru ve státě New Hampshire (USA). Za svého života prožil spoustu kuriózních situacích, které se pak zrcadlí v jeho knihách. Například v 11 letech byl pohlavně zneužit starší ženou.
Na univerzitě přednášel anglickou literaturu 19.stol. a věnoval se sportu zápasení. Jeho první 3 romány nevzbudily větší pozornost. Teprve Svět podle Garpa (1978) ho katapultoval do žebříčků nejprodávanějších spisovatelů, byl z něj bestseller. Hodně známý je i úspěšně zfilmovaný (získal Oscara) román Pravidla moštárny (1985).

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře