Hana Klenková: Slunečná farma

8. listopad 2007 | 16.44 |

Ilustrace: Jitka Vrbová

Vydalo:Středočeské nakladatelství a knihkupectví, 1972

Hlavní postavy:

Michaella O´Connorová - krásná, tajemná dívka s obdivuhodnými charakterovými vlastnostmi (možná až extrémní láska k bližním a snaha pomáhat chudým a nešťastným)

Alice Daytonová - ředitelka nápravného zařízení pro osiřelá nebo problémová děvčata, Mikina rádkyně a "druhá" matka

Dick Hardy- Mikina první láska, dobře vychovaný, ale poněkud sobecký syn z bohaté rodiny

Malou Miki najde strážník, "káp" na newyorském předměstí. Její matka, přezdívaná Irská Mary, nutila zbídačenou dcerku krást, aby měla peníze na jídlo a především alkohol, kterému tolik holduje. Policista však věří v Mikinu nápravu a pošle děvčátko do vzdálené Slunečné farmy, nápravného zařízení pro opuštěná nebo špatně vychovávaná děvčata, která se dostala na scestí. Miki se stává svědkem toho, jak to chodí v domě, kde pospolu žijí dívky, které vychovala ulice, alkohol a drogy, které se ani nenaučily spisovně mluvit a ve třinácti letech čekaly dítě. Když se pak dospívající Miki ocitne v bohaté a uznávané rodině, pomalu na svou minulost zapomíná. Dokonce má za nápadníka vzdělaného chlapce ze vznešeného rodu. Postupem času si uvědomí, že život po jeho boku by pro ni nebyl ten nejvhodnější, zejména poté, co ji Dick opouští šokovaný její zatajenou minulostí.

Zoufalá Miki obětuje všechny své síly, aby mohla pomoci všem dívkám, které jsou na tom stejně jak chovanky Slunečné farmy. Sama ale na tuto nelehkou práci nestačí – teprve když je na pokraji svých sil, opět jí pomůže milovaná Alice Daytonová a nabídne Miki práci vychovatelky na Slunečné farmě.

Miki se navrací na místo, kde ji vychovali a pomohli – s novým, rozumným partnerem a především novými silami a nadějí.

O autorce:Hana Klenková (1902-1992) byla neteří prezidenta Edvarda Beneše. Dlouho žila v Americe a doma v Čechách se s manželem starala o opuštěné děti a kromě sociálně zaměřených knížek psala i divadelní hry pro načeradské ochotnické divadlo.


Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Hana Klenková: Slunečná farma anonyme 05. 10. 2009 - 19:05
RE(2x): Hana Klenková: Slunečná farma ludmila 18. 01. 2011 - 15:30