Jarmila Loukotková: Navzdory básník zpívá

8. listopad 2007 | 20.47 |

Vydal: Československý spisovatel, 1967

Hlavní postavy:

● Francois Villon - slavný francouzský básník

● Vilém Villon - moudrý, starý kněz, který Francoise od dětství vychovává

● Kateřina de Vauselles-Jolizová - Francoisova životní láska

Dodnes nikdo přesně neví, kdy slavný rebelantský básník Villon zemřel a kam odešel do vyhnanství.

O jeho životě, který strávil z větší části v Paříži, ví ale autorka mnoha historických románů (např. o Elišce Rejčce) J. Loukotková hodně a tak vznikla tato středověká epopej.

Hlavní hrdina – "prokletý" básník Villon (Šibeničník) je vnitřně rozervaný člověk, který touží po lásce a manželství se svou osudovou ženou Kateřinou (ta se však nakonec provdá za intrikánského malíře Noela Jolize) a po bezstarostném životě v milované Paříži. Přesto se stále dostává do průšvihů, jak vlastní vinou, tak náhodou. Několikrát je za své přečiny odsouzen k smrti, ale jako zázrakem se pokaždé zachrání.

Střídavě tedy žije v období relativního klidu v Paříži, aby byl po chvíli donucen k útěku, vyhnanství nebo pobytu v žaláři.

Ale především díky jeho divokému životu a dobrodružným nástrahám, které musel překonat, vznikly jeho nezapomenutelné verše.

O autorce:

Jarmila Loukotková (1923, Praha) je česká prozaička a překladatelka. Je známá díky svým historickým románům, románům pro ženy i knihám pro mládež. Její nejznámější díla jsou např. Pod maskou smích, Není římského lidu a další, také přeložila celé dílo F.Villona a Francoise de la Rochefoucalda, přispívala do literárních časopisů a napsala rozhlasovou hru Fialinka.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře