Johannes Mario Simmel: A s klauny přišly slzy

8. listopad 2007 | 20.50 |

Napínavý příběh, který čtete bez dechu od začátku až do konce začíná tragickou událostí v cirkuse plném lidí-dva klauni (ve skutečnosti najatí vrazi) postřílí monoho lidí, včetně dětí, kterých v cirkusu samozřejmě byla většina. Jednou z obětí je malý syn úspěšné válečné reportérky Normy, která s ním na představení byla. Norma navíc nepřišla jen o synka, ale nějaký čas předtím i o milovaného partnera-ve válce v Bejrútu. Ztrácí smysl života a sama by si přála být mrtvá, protože po všech hrůzných událostech, které zažila, je přesvědčená, že svět je peklo a téměř všichni lidé jsou zlí a krutí. Přesto se rozhodně zjistit, kdo stál za teroristickým útokem na cirkus a tragickou smrtí syna.

S pomocí svého dávného přítele, 80letého bývalého vysoce postaveného ministra Westena zjistí, že stopy vedou do genového centra, kde vědci rekombinují buňky, aby mohli léčit rakovinu. Vedoucím střediska je původem polský (jinak se děj odehrává v Německu) lékař Jan se kterým se Norma postupem času sblíží, ale bojí se propadnout lásce, aby zas neskončila tragédií. Jan jí svěří, že během pokusů nešťastnou náhodou vznikl vir, který z nakažených lidí udělá loutky, posedlé prací, s nekritickým myšlením a sníženými city a emocemi. Jelikož příběh se odehrává v polovině 80.let, kdy probíhla studená válka mezi USA a Sovětským svazem, kdyby se vir dostal do rukou jedné z této mocností, mohli by z celých národů udělat loutky, kterým by bylo fuk, co se kolem děje, zabývali by se jen tím, co jim někdo přikáže. A jelikož ve skupině vědců je zrádce, někdo se už o viru dozvěděl a teď vydírá všechny, kteří by mohli poskytnout informace, proto útok v cirkuse (seděl tam totiž jeden z Janových kolegů s rodinou, který vyděračům nepodvolil a zaplatil za to smrtí sebe i své manželky a dcerek) a neustálé ohrožení Jana a Normy, která chce případ zveřejnit.

Simmel v napínavé knize odsuzuje nesmyslnost války a zbrojení a hrůzy terorismu a toho, jak mocnosti dokáží jít přes mrtvoly jen aby ovládly svět a zastrašily nepřátele. Není však jen politickým thrillerem, ale i mistrovským vykreslením psychologie hlavních postav.

O autorovi:

J.M.Simmel se narodil roku 1924 ve Vídni, jeho rodiče pocházeli z Hamburku. Po válce pracoval jako novinář, překladatel a tlumočník americké vojenské správy v Rakousku. Jiank žil i v Anglii a Německu. Jeho prvním velkým úspěchem je román Nemusí být vždycky kaviár (1960). Následovala řada dalších bestsellerů přeložených do 25 jazyků, přes 10 zfilmováno. Píše především o politicko-sociálních problémech, odrazu 2. svět. války v myšlení a životě lidí (hlavně Němců) a také o mezilidských vztazích jako je láska i nenávist.

Jeho další známé knihy: Láska je jen slovo (také vřele doporučuji), Bůh chrání milence, Všichni lidé bratry jsou, Dvaadvacet centimetrů něžnosti, Aféra Niny B. a další.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Johannes Mario Simmel: A s klauny přišly slzy mirka 26. 01. 2008 - 17:35