Antonín Klimek: Vítejte v první republice

8. listopad 2007 | 22.03 |

Protože nedávno byl státní svátek jako připomenutí vzniku první ČSR (za rok tomu bude už 90 let :) a taky proto, že mám jako volitelný zapsaný předmět o první ČSR, narazila jsem na skvělou knížku, která se tomuto tématu věnuje. Popisuje vznik od divokých začátků po konci 1.světové války až ke smutnému konci na začátku 2.svět.války. Mimoto se v jednotlivých kapitolách zmiňuje i o osobnostech, které tehdejší dobu formovaly (Masaryk, Beneš, Kramář, Rašín a další) nebo byli v této době slavní v jiných oborech než politika, popisuje život a osudy lidí jako Franz Kafka a jeho platonická láska novinářka Milena Jesenská, světově známý výrobce obuvi Baťa, lékař Josef Thomayer, spisovatel Viktor Dyk, malíř Jan Zrzavý a další.
Dále se zmiňuje o nejdůležitjších událostech, které se v té době staly, např. stálé nároky Německa a Rakouska na ČSR (nedokázali si připustit, že naše malá země je skutečně již nezávislý stát), spory Slováků s Maďary ze stejného důvodu, spory však měli i Češi se Slováky, kteří se cítili utlačovaní, atentáty na významné politiky, různé aféry jak vážnější (nepravdivé nařčení předsedy národněsocialistické strany Stříbrného z toho, že má syfilis, nakonec ze zoufalství našel podporu ve fašistické obci a po válce oběšen) tak spíše komické (smrdutá bomba, kterou umístil jeden nespokojený poslanec na zasedání parlamentu).
Nechybí ani vyprávění o tehdejších organizacích a spolcích, které měly na život lidí také svůj vliv, hlavně Sokol a Skaut (Junák) nebo slavných i ve světě známých podnicích-výroba motorek a automobilů Klement a Laurin, Škoda a další.
Kdo má zájem se dozvědět se něco o naší historii populárně naučnou formou, tzn.žádná suchá fakta a nesrozumitelná slova, ale zajímavé příběhy a živě napsané historky, tomu tuto knížku doporučuji, i já jsem čekala, že se budu nudit, ale vůbec! :-) Kniha je navíc doplněna dobovými fotografiemi a inzeráty na tehdejší výrobky, např.:

Zabraňte nevěře své ženy-Ochablost vyléčí vědecký přípravek SEXUNAR, který omlazuje a trvale zvyšuje činnost pohlavních žláz. Orig. balení Kč 22.60. A k tomu obrázek pána jak se zamračeně dívá na svou paní, která koketuje s jiným. Nebo:
Je váš nos škaredý? Proč si necháte ztrpčovati svůj život nepěkným nosem? Mým rovnačem nosu se výraz obličeje úplně změní a zkrášlí. Stejně, je-li nos křivý, špičatý, tlustý, krátký, dlouhý, široký, hákovitý neb ohrnutý, mým rovnačem nosem ORTHODOR odstraníte každé znetvoření nosu. Orthodor lze přesně pro každý tvar a velikost sestrojiti. Hodí se proto pro každý tvar a velikost nosu. Úspěch a neškodlivost zaručeny. Právě tak výborný pro pány, dámy, jakož i děti, u nich lze viděti úspěch již po několika dnech. Lékařsky nejlépe doporučen. Zásilka diskrétně, Kč 50. A k tomu obrázek nosu předtím a potom : )))
A perlička na závěr: Kdo zdraví své paní miluje, používá výhradně zvlášť velejemné a spolehlivé PRIMEROS GUM

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře