Pripjať

9. srpen 2010 | 23.04 |

Tragické, ale fascinující město duchů.

Město Pripjať bylo kdysi považováno za nejhezčí a nejlepší místo k životu v celém Sovětském svazu. Bylo postaveno roku 1970 pro zaměstnance blízké jaderné elektrárny Černobyl a jejich rodiny. Celkem tu žilo téměř 50 000 lidí, jejichž věkový průměr nepřesahoval 30 let a měli tu prakticky vše k životu-školky, základní i střední školy, nemocnici a 3 kliniky, obchodní domy, kavárny a restaurace, palác kultury, polyfunkční kinosál, 35 dětských hřišť, veřejný park, tělocvičny, 2 stadiony i 3 kryté bazény...prostě vše ke spokojenému životu v moderním městě.
Jenže pak přišla noc 26.dubna 1986 a jaderná katastrofa v pouhém 3 km vzdáleném Černobylu. Obyvatelé města ještě mnoho hodin o ničem nevěděli, sovětské úřady o největší jaderné havárii všech dob mlčely. Teprve na druhý den bylo místním řečeno, ať si vezmou každý jedno zavazadlo s nejdůležitějšími věcmi. Evakuace je prý dočasná a budou se moci za 3 dny vrátit. Bylo pro ně vysláno na tisíc autobusů z celého SSSR. Nikdy se nevrátili. Jen pár zaměstnanců elektrárny tušilo kutou pravdu. Jeden inženýr zavolal své manželce ať sbalí věci. Když se ho zeptala na jak dlouho, odpověděl: Navždy. I když se později ještě mohli vrátit pro nejdůležitější věci zůstala Pripjať taková jako když všichni obyvatelé (z nichž jich mnoho nakonec zemřelo na následky ozáření nebo mají dodnes zdravotní problémy) hromadně odešli-na šňůrách před domy visí prádlo, v obchodech je vystaveno zboží. Ve městě zůstalo i na 10 000 domácích zvířat, hlavně psů a koček. Po nějaké době začali šílet hlady a navzájem se pojídat-museli zde být vyslány ozbrojené síly a profesionální lovci, aby je postříleli. Mnoho lidí se pak přestěhovalo do hlavního ukrajinského města Kyjev nebo do Slavutyče, města, které bylo vybudováno po havárii pro evakuované asi 50 km od Pripjati. Někteří staří lidé z okolních vesnic však odmítli odejít a žijí v oblasti dodnes.
Dnes je Pripjať "město duchů" - mrtvá, vybydlená zóna, technický stav značné části domů i občanského vybavení začíná být velmi špatný. Roku 2005 například došlo vlivem povětrnostních podmínek a prosakující vody k částečnému zhroucení budovy bývalé střední školy. Okolí města je stále silně zamořené, především cesiem a bude muset uplynout nejméně 150 let od havárie, než dojde k poklesu radioaktivity na úroveň, která je pro lidský organismus únosná. Pak bude možno např. zbytky města zbourat a postavit město nové. V posledních letech sílí snahy o vybudování skanzenu z tohoto města - jako věčnou výstrahu před lidskou nezodpovědností a neúctou k přírodním zákonům.
Město i elektrárnu lze navštívit, ale za přísných podmínek-turisté musí být starší 18 let, mít potvrzení (anglicky) od lékaře, že jim ze zdravotního hlediska neškodí ionizační záření (proto povolení nedostanou např.těhotné ženy nebo lidé trpící poruchou krvetvorby) a oblast je hlídána ozbrojenými silami.

Více:
pripyat.com/ (oficiální stránky města)

www.pripyat.eu/ (stránka Čechů, kteří oblast navštívili)

www.pavrda.cz/cernobyl/ (stránka o černobylské katastrofě)

funny.funnyoldplanet.com/strange/the-chernobyl-story-told-in-pictures/(několik fotek)

www.cochems.com/chornobyl/chron2.html (článek o posledním dnu v Pripjati)

Tři krátké filmy:

www.dailymotion.com/video/x9eg0i_pripyat-chernobyl_shortfilms

www.dailymotion.com/video/x33da1_last-day-of-pripyat_news

www.awesomestories.com/assets/chernobyl-nuclear-accident-people-of-chernobyl1

Fascinující (nebo snad spíš mrazivé) fotografie:

prip4

pripyat-3

prip1

prip2

prip3

prip5

prip6

pripjat_28

pripjatx

pripyat2

pripyat16

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Pripjať veruce 13. 08. 2010 - 17:06