Javier Moro: Indická princezna

13. červen 2010 | 11.57 |
› 

(Tento článek jsem chtěla zveřejnit už včera, ale krátce před dopsáním vypadla na vteřinu elektřina a byl v háji :-/ ).

Skutečný příběh španělské tanečnice flamenco Anity Delgado, která žila v letech 1890-1962 a provdala se za rádžu malého indického státu Kapurthala. 
Anita se narodila v Malaze v chudé rodině. Aby si se sestrou něco přivydělaly, vystupovaly na různých akcích jako tanečnice. Jejich rodiče je však vždycky chodili hlídat, aby uchránili dívkám čest a tanec se poté "nezvrhl" v něco jiného. Během oslav svatby španělského krále si vystupující Anity všiml jeden z hostů-kapurthalský král Džagatdžít Singh, okamžitě se zamiloval a začal se jí dvořit. Anita nejprve váhala mezi ním a chudým malířem, který jí však byl věkově i kulturně bližší. Nakonec ji přemluvila matka, aby dala rádžovi šanci a vymanila se tak z chudoby. Vzali se 2 roky po seznámení, roku 1908, kdy Anita už byla s králem těhotná.
Přestěhovala se za ním do Indie a její život se radikálně změnil. Najednou žila v přepychovém paláci a krásných letních sídlech. Dostávala drahé dary a šperky. Měla osobní služebníky a komorné i vlastní učitelku etikety. Přesto nikdy nebyla úplně šťastná. Rádža často cestoval a nechával ji samotnou. Nemohla si zvyknout na místní extrémní počasí, kdy dusná horka se střídala s přívalovými monzuny a bouřkami. Ze začátku neovládala jazyky a cítila se vykořeněná. Byla věřící katolička, zatímco v Indii se setkávala s pro ni naprosto neznámými náboženstvími. A hlavně se nikdy nesmířila s tím, že Džagatžít měl už 4 předchozí ženy, které žily odděleně, v tzv."zenaně". Především s jeho první, "hlavní" manželkou Harbans Kaur na sebe vždy žárlily. Rádža však dodržel své sliby a nikdy Anitu do zenany neposlal a žil jen s ní.
Jejich láska však po letech ochladla. Anita se zoufale zamilovala do rádžova nejstaršího syna Karana. Když jejich poměr vyšel najevo, rádža se s ní rozvedl, ale nadále jií vyplácel rentu, aby mohla v klidu dožít v Paříži. Ve stáří jí byl oporou jediný syn Adžít, který vystudoval Cambridge, hodně cestoval a žil velmi západním životem.
Tato zajímavá kniha však nepopisuje jen jejich vztah, ale podrobně a poutavě se zabývá dalšími věcmi souvisejícími s Indií. Když tam Anita žila, Indie byla ještě britskou kolonií a Gándhího hnutí za osvobození bylo ještě mladinké. Navíc mnoho rádžů se bálo samostatnosti, která by zcela změnila poměry a oni by přišli o výsady. Jako ve většině knih o Indii se i tato dotýká velkých rozdílů mezi bohatými a chudými, popisuje život mladých indických mužů, kteří cestovali na Západ a osvojovali si moderní zvyky, zatímco většina žen zůstávala doma a musely žít tradičně, věnuje se vyprávění o podstatě a kořenech sikhismu-jednoho z indických náboženství, které vyznával i Džagatžít a další zajímavosti. 
O jejich vztahu byl roku 2006 natočen film La princesa de Kapurthala s Penélope Cruz v hlavní roli.

Anita a Džagatdžít:

r-006220px-Major-General_H
 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře