Tádž Mahal

30. duben 2010 | 20.15 |
› 

taj_mahal_smallTádž Mahál je asi nejznámější historickou památkou Indie a jednou z nejpopulárnějších na světě. Od roku 1983 patří do Seznamu světového dědictví UNESCO a od roku 2007 je zařazen mezi sedm nových divů světa. Není to však žádný hinduistický chrám jako většina jiných indických památek, ale monumentální památník pro předčasně zesnulou manželku muslimského panovníka Šáhdžahána z rodu Mughalů (Mogulů), kteří v Indii vládli přes 300 let (1526-1857).
Jejich příběh (samozřejmě v romantické podobě) sepsal např.indický spisovatel Timuri N.Murari v knize nazvané prostě Tádž Mahal. Podle něj poznala dívka Ardžumant Banú (později přezdívaná Mumtáz Mahal-Vyvolená paláce) Šáhdžahána když jí bylo teprve dvanáct let a on byl korunním princem. Na první pohled se do sebe zamilovali, ale ačkoli Ardžumant byla z dobré ministerské rodiny, Šáhdžahánův otec Džahángír nejprve z politických důvodů oženil syna s perskou princeznou. Mladík s ní byl nešťastný a nakonec ji vypudil jako neplodnou, i když ve skutečnosti se s ní nikdy nemiloval, protože myslel jen na Ardžumant. Teprve potom si ji mohl vzít. Celou dobu byli do sebe stále zamilovaní a manželka jej provázela i do mnoha vítězných bitev. Téměř každý rok se jim také narodilo dítě, i když mnoho z nich nepřežilo. Při porodu 14.dítěte Ardžumant zemřela. Bolestí šílený Šáhdžahán jí pak nechal vystavět Tádž Mahal jako symbol své věčné lásky.
Druhý příběh vypráví o těžkém životě chudých hinduistických dělníků, kteří 22 let na paláci pracovali. Mnozí pak ani nesměli vidět výsledky své práce, protože i přes Šáhdžahánovu toleranci nesměli do paláce hinduisté.
Samotný Šáhdžahán neskončil moc šťastně. Moc si násilím uzurpoval jeho syn Aurangzéb, který později dobyl téměř celou Indii a pro svou náboženskou netoleranci a ničení hinduistických chrámů byl velmi neoblíbený. Svého otce uvěznil v domácím vězení Ágře, čímž mu znemožnil vystavět druhou hrobku poblíž Ardžumant pro sebe. Do konce života však mohl vidět své monumentální dílo.

Fakta o Tádž Mahálu:
►stojí ve městě Ágra, stát Uttarpradéš
►byl dostavěn roku 1653 po 22 letech práce cca 20 000 dělníků
►pomník je postaven z mramoru, který byl na stavbu dopravován z 300 km vzdáleného lomu
►budova je vysoká 75 metrů a představuje kombinaci islámské a hinduistické architektury
►technika inkrustace tvrdými kameny, tzv. pietra-dura pochází z Itálie, ale právě při stavbě Taj Mahalu byla dovedena k dokonalosti. Od té doby se zde dědí z otce na syna a máme možnost se s ní v blízkých dílničkách také seznámit. Synové tvarují polodrahokamy a vyškrabávají do mramorových desek 2,5 milimetrů hluboké drážky, do nichž pak otec vkládá kameny. Květ růže sestává asi ze 20 kousků, květinky na hrobce v Taj Mahalu jsou však tvořeny až ze 64 částí. Tajemství výroby speciálního lepidla zná jen hlava rodiny. Nejdražší předměty jsou vykládány modrými kameny lapis lazuli, dovezenými z Chile
►budova stojí v zahradách a vchází se do ní velkou, překrásnou vstupní bránou. Brána symbolizuje vstup do ráje. Převyšují ji pavilóny završené kupolemi a původně měla vrata ze stříbra, dodatečně pobitá stovkami stříbrných hřebíků
►v průběhu let bylo mnoho krásných drahých ozdob z paláce ukradeno

Zdroje:
Timeri N.Murari: Tádž Mahal-příběh z mughalské Indie (přeložila Lucie Mikolášková, vydalo nakladatelství Jiří Buchal-BB Art, 2005)

provaznik.webz.cz/story/story80.php

http://www.2zszdar.cz/divy/k20.htm

http://cs.wikipedia.org/wiki/Mogul

Více např.na http://www.dreamlife.cz/magazin-luxusu/cestovani/tadz-mahal-nejhonosnejsi-pomnik-planety/article.html?id=352
 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře