Kírtan online

30. leden 2011 | 11.54 |

saraswatiNašla jsem dobrou stránku, tedy samozřejmě pro lidi, které to aspoň trochu zajímá ;-) Je to online vysílání z belgického templu Radhadesh o kterém jsem už taky psala, viz marieke.pise.cz/62380-radhadesh.html V přímém přenosu si tak můžete poslechnout kírtan (nazývá se to také sankírtan nebo harinam), což je vlastně sborové opěvování Kršny za doprovodu tradičních indických nástrojů. Každé náboženství se s Bohem setkává jinak, nejčastěji chozením do kostela/synagogy/mešity, modlitbami apod. HK hnutí je však známo svými veselými, ale přesto stále duchovními tanci a zpěvy, které provádějí i na ulicích. Což mi přijde mnohem zábavnější a svobodnější než klečet v kostele a mlčky poslouchat mši. Ale samozřejmě proti gustu žádný dišputát :-)
Na této stránce (je to 
www.radhadeshmellows.com/) taky popisují, co to kírtan vlastně je. Dle mého překladu:
"Kírtan je zážitek jako žádný jiný. Spojuje posvátnou mantru nebo duchovní slova s vibrující radostnou hudbou, což pozvedává duši a nabíjí tělo. Krása kírtanu je v jeho jednoduchosti. Hlavní zpěvák zpívá mantry za doprovodu několika nástrojů. Po každém verši, skupina-nezáleží, jestli velká nebo malá-odpovídá stejným veršem. Pokračováním tohoto předzpívávání a odpovídání se kírtan pomalu rozjíždí. 
Ačkoli kírtanová tradice vznikla ve starověké Indii, není v naší moderní době o nic méně důležitější. S rostoucími požadavky na průměrný pracovní život je možná ještě přínosnější než kdy dříve.
V kírtanu neexistují žádná pravidla-můžete sedět, stát nebo ještě lépe tancovat! Můžete tleskat nebo hrát na nástroje a zpívat podle svého srdce. Jediné potřebné věci jsou mít otevřené srdce, mysl a uši."
A zde je komentář jedné dívky z Radhadeshe (rovněž můj překlad):
Jahnavi Harrison: "V poslední době jsem hodně cestovala a měla to štěstí navštívit mnoho kírtanových festivalů. Každé představení je unikátní a chvályhodné, v neposlední řadě proto, že závisí na hlavním zpěvákovi, místě, vybraném zvuku atd., nálada a zážitek bude pokaždé jiné. Tato různorodost je na kírtanu úžasná věc-nikdy není nezajímavý a nudný-dokonce i po několika hodinách chantování (zpívání Svatých Jmen) je zážitek z něj svěží. Uvědomila jsem si to během víkendu Radhadesh Mellow, kde se mniši, děti, babičky, hudebníci, jogíni, teenageři-všichni různých národností a z jiného prostředí-spojili v radostné písni. Dokonce i bez jakéhokoli náboženského sentimentu, tento druh jednoty je mimořádný. Společně s oddaností a nadšením účastníků je výsledek elektrizující. 
Tento festival je také jedinečný tím, že jej organizují hlavní mladí lidé jako já, kteří vyrůstali s kírtanem. Během let si uvědomili jeho sílu a teď se spojili, aby založili nejúžasnější slavnost. Opravdu velmi doporučuji každému začít rok 2011 zážitkem na který nezapomenete. Nevyměnila bych jej za nic na světě-doufám, že vás zde také uvidím!"

Obrázek je ze stránky www.yogic-wisdom.com/static/yogainfo/meditation/kirtan.html kde také najdete stručný popis kírtanu.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Kírtan online achája eressiel 31. 01. 2011 - 23:05
RE(2x): Kírtan online marieke 01. 02. 2011 - 21:08