Několik mýtů o HK

23. prosinec 2007 | 19.08 |
1. HK je sekta

Není, HK je oficiálně uznané náboženství. Takže stejně jako křesťanství, judaismus, islám a další. Je pravda, že A.C. Bhaktivédánta Svámí Prabhupáda založil ISKCON (Mezinárodní společnost pro uvědomování si Kršny) teprve v roce 1966, několik let poté, co se vydal své učení šířit na Západ, náboženství HK však čerpá z prastarých indických duchovních textů-véd.

2. Oddaní HK se nesmějí vzdělávat jinde než ve filozofii HK, měli by se zavřít do chrámu a meditovat.

To nikdo nechce. Spousta oddaných má VŠ. Samozřejmě že se chtějí vzdělávat ve své filozofii, ale není zakázáno studovat školy a univerzity. Ani nikdo nechce, aby se člověk někam zavřel. Jistě, chodí do Templu (chrámu, stejně jako třeba křesťani do kostela), pracují ve vegetariánských restauracích nebo na farmách, většina však žije ve svých domovech s rodinou a někteří ani nemají povolání spojené s HK. Je to každého volba. Já mám svou rodinu, kamarády a přítele ráda a nevím, proč bych od nich měla odejít. To po mně nikdo nechce. S oddanými se můžu scházet příležitostně nebo si s nimi psát.

3. Regulativní principy jsou zákazy.

Nejsou. Jsou to doporučení podle nichž by se mělo žít. Více v dalším článku.

4. HK vychovávají své děti v komunách, kde se o ně stará každý.

Ne, žijí v normálních rodinách a o děti se starají rodiče. Rodiče jsou první guruové (duchovní učitelé) svých dětí, proč by je měli dávat vychovávat někomu jinému? :-)

5. HK a hippies?

Učení HK se na Západě začalo šířit ve stejnou dobu jako hnutí hippies. Obojí nesouhlasí s konzumním materialismem a násilím vůči lidem i zvířatům. Ale je tu velký rozdíl-hippies ve velkém holdovali drogám a sexu, které uspokojovaly jejich smyslové požitky, HK se tomuto vyhýbají.

6. Pes je nečisté zvíře.

Pes je "nečistý" z toho důvodu, že se živí masem, tudíž má špatnou karmu. Nikdo se však na psy "nedívá skrz prsty" ani se k nim nechová zle. HK jsou mírumilovní ke všem zvířatům. Já mám psa a moc ho miluji a vím, že někteří oddaní také mají psy, no problem.

7. HK se chtějí odpoutat od těla, tělo pro ně nic neznamená.

Tělo je sice "jen" schránkou naší duše a po smrti se duše od něj odloučí a hmotného těla se zbaví, právě proto bychom se však o tělo měli hezky starat, aby se i duše cítila spokojeně. Oddaní kladou velký důraz nejen na čistotu ducha, ale i těla. Dívky a ženy by měly být hezky upravené.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Moderované komentáře