Regulativní principy a proč by se měly dodržovat

23. prosinec 2007 | 19.40 |
Nejprve bych chtěla vysvětlit, PROČ se vlastně tyto principy dodržují. Není to tak, že vám někdo řekne: Nejez maso (nepij alkohol) ty hříšníku nebo na tebe Kršna sešle blesky. To vůbec ne :-D Ani to není omezování naší osobnosti. Regulativní principy se dodržují proto, aby se člověk sblížil s Bohem, Kršnou. Může k nim dojít postupně, podle toho jak je duchovně pokročilý, nemusí se všeho "vzdát" naráz. A koneckonců, co je tak hroznýho na tom nepít alkohol, nebrat drogy a nekouřit? :-)
Principy jsou 4:
1. Nejíst maso, ryby a vejce.

To je asi jasné. Oddaní se nechtějí podílet na ohromném a brutálním vyvražďování zvířat. A ani ryby většinou nejsou usmrcovány humánně a navíc jsou to stejní tvorové, kteří vnímají svět a cítí bolest tak jako jakékoli jiné zvíře. Oddaní pod vegetariáství zahrnují i nejezení vajec. Já vejce zatím jím i když ráda bych si je kupovala z ekofarem, kde nežijí slepice v děsivých podmínkách. Stejně tak s mléčnými výrobky-mohou se jíst, ale oddaní je nakupují z ekofarem, kde dobytek žije v přirozených podmínkách a není týrán.
Také by se neměly jíst cibule, houby a česnek. Proč cibule a česnek to nevím (ale jím ho, ptž mi to nikdo nezakazuje, je to mé rozhodnutí :-), houby ptž rostou ve tmě-nevědomosti. Ale NENÍ HŘÍCH je jíst, jen je doporučeno je nejíst.

2. Nepožívat žádné omamné látky včetně kávy a čaje.

To je jasný, drogy ovlivňují naše vědomí a ještě k tomu škodí zdraví, orgánům i duchovnímu rozvoji. Droga je i v cigaretách-nikotin, v kávě-kofein a zeleném a černém čaji-thein. I thein působí na naše vědomí. Ovocné a bylinkové čaje se však pít můžou :-)

3. Nemít nedovolenou sexualitu-pohlavní styk, který není určený pro plození dětí v manželství.

Ano, i sex vede k uspokojení našich smyslových požitků. Momentálně s tímto principem asi jako s jediným nesouhlasím (sex je přirozený). Koneckonců s Kršnou se můžu sblížit i jinak popř. dodržováním jiných principů. Někteří mladí oddaní zrovna tohle ale berou přísněji než třeba já a žijí jako brahmačaríni-studenti v celibátu.

4. Nezaměstnávat se v hazardních hrách.

Taky závislost, která člověka odvádí od Kršny a duchovního rozvoje.

Jak už jsem ale psala nikdo nic nezakazuje a nepřikazuje. Záleží na našem duchovním vědomí a pokročilosti tyto principy dodržovat.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Moderované komentáře