Jane Austen: Emma

12. leden 2008 | 19.17 |

emma.jpgPřeklad: Eva Kondrysová
Ilustrace: Adolf Born

O autorce: Jane Austen (16.12.1775-18.7.1817) je slavnou anglickou spisovatelkou a představitelkou tzv.rodinného románu (domestic novel). Málokdo by řekl, že půlku života prožila již v 18.stol. ptž její hrdinky jsou myšlenkově moderní, kladou důraz na osobní svobodu a mnohdy jsou i svéhlavé.
Jane pocházela z 8 dětí a její otec byl reverend. Nežili si však špatně, patřili do vyšší střední vrstvy, Jane získala kvalitní vzdělání a zažívala mnoho plesů, výletů a návštev ve společnosti. Zůstala však neprovdána.
Mezi její nejznámější díla patří Pýcha a předsudek, Rozum a cit, Anna Elliotová, Mansfieldský park a další. Některé knihy byly i úspěšně zfilmovány. Všechny můžeme popsat jako jemně satirické komedie mravů, jsou psány s lehkostí a vtipem a skvěle vykreslují tehdejší život (zdvořilostní konverzace, plesy, uvažování mužů a žen-zejména mladých).

Román Emma vypráví o mladé dívce, která žije s tatínkem na venkovském panství. Odmala ji vychovávali jako dámu a tak je trošku rozmazlená a přesvědčená, že vždy musí být po jejím. Má však dobré srdce a její největší zábavou je dohazování svateb.
Proto i příběh začíná když se rozhodne najít vhodného manžela pro svoji mladší kamarádku Harriet, hodnou a hezkou dívenku, která ale není moc bohatá a má tajemný nemanželský původ. Emma si vezme do hlavy, že vhodným manželem by pro ni byl místní farář pan Elton a ze začátku vše klape-pan Elton je k Harriet přátelský a srdečný a podle Emmy se jí zjevně dvoří. Dokonce jí i rozmluví pana Martina, který ji požádal o ruku. Jenže když jednou zůstanou o samotě pan Elton vyzná city jí a vyjde najevo, že k Harriet se choval tak pěkně a se zájmem jen proto, že je Emmina přítelkyně. Zděšená Emma ho odmítne a proklíná se, že Harriet přivedla do takové patálie-pan Elton si vezme jinou a Martinovi na Harriet poněkud zanevřeli.
O pár měíců později přijíždí syn manžela Emminy bývalé milované guvernantky, kterého má s již zemřelou manželkou. Mladý, hezký a veselý Frank by byl také vhodnou partií pro místní dívky a Emma to tentokrát raději nechává osudu. Dokonce má pocit, že se do něj zamilovala, jenže je tu i pan Knightley, její starý přítel, který ji zná už od dětství a vždycky jí svými moudrými názory otevře oči, i když se často kvůli tomu dostávají do hádky...A jak to všechno dopadne? Uvidíte :-)
Mimo to zde autorka dokonale vykresluje spoustu dalších postaviček-staropanenskou slečnu Batesovou, jejíž největší zábavou je klevetění a svým neustálým povídáním dohání ostatní k šílenství, manžele Westonovy, moudré lidi s dobrým srdcem, které Emma zbožňuje, Emmina "tatíčka", roztomilého staříka, který je ale poněkud hypochondrický a přesvědčený, že se všechno musí točit kolem něj, paní Eltonovou, nabubřelou a namyšlenou paničku, které není nic dobré, Emminu sousedku Jane, tajemnou uzavřenou dívku, která nádherně hraje na piano a další.
Půvabnými ilustracemi knihu ozdobil Adolf Born.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Jane Austen: Emma elenida 16. 01. 2008 - 14:26
RE(2x): Jane Austen: Emma nutsy... 10. 03. 2008 - 18:57
RE(3x): Jane Austen: Emma marieke 10. 03. 2008 - 23:43
RE: Jane Austen: Emma nikička 23. 07. 2009 - 10:13
RE: Jane Austen: Emma confiteor®svetu.cz 09. 08. 2009 - 11:50
RE: Jane Austen: Emma barbiti 26. 12. 2011 - 22:16
RE(2x): Jane Austen: Emma marieke 29. 12. 2011 - 20:59