Scia a pár slov o vysokém školství

11. leden 2011 | 21.05 |

Studying_is_Hell_by_Necro_ReivDocela vážně se obávám, že na VŠ vzdělání už nedosáhnu. Protože se tam ani nedostanu! Kvůli Sciím. Nelíbí se mi, jak na uchazečích tato soukromá firma rýžuje. Už neplatíte jen administrativní poplatek za přihlášku, ale za jejich testy, jejich učebnice, jejich kurzy a samozřejmě za opakování testu. Školám to zřejmě ekonomicky uleví, proto je jich čím dál více, které si nechají dělat přijímačky od Scií. Ty mají ale daleko k oborovým testům a jsou pro všechny školy stejné, takže je jedno, jestli se hlásíte na jazyky, matematiku nebo speciální pedagogiku a to mi přijde nefér. Kde jsou ty časy, kdy jsem se poprvé hlásila na VŠ a požadovali pouze oborový test-tedy AJ, zpravidla to byl test, pohovor v AJ a nějaké ty přečtené knížky. A teď bych měla počítat slovní úlohy?! Někteří lidé argumentují tím, že člověk, který chce studovat na VŠ by měl mít všeobecný rozhled. To je sice fajn, ale myslím, že o mém všeobecném rozhledu nic neříká to, že nerozumím číslům. Když se chci hlásit na jazyky, kde žádnou matiku mít nebudu tak co jako? Možná nerozumím logickým úlohám, ale čtu tuny knížek, mám jisté ponětí o současných věcech v ČR i ve světě a nějaký ten přehled o důležitých událostech v dějinách. To je pro mě všeobecný přehled. A nehodlám dávat své peníze nějaké soukromé firmě.  
Co se týče vzdělání mám zkušenosti z univerzity i VOŠ a vadí mi přezíravý pohled některých lidí z VŠ-že VOŠ jsou zašívárny pro lidi, kterým se nechce pracovat (to přece můžu říct i o VŠ), že je tam všechno podplacený (zajímavé, že zrovna tento problém otřásl státní právnickou fakultou v Plzni) a celkově, že je to vlastně "učňák", protože je tam víc praxe. Já osobně se na praxi netěším, což je ale tím, že tento obor není můj vysněný (ale tak třeba bude zajímavá, co já vím), ale nic proti tomu nemám. Sice u nás nestudují jen "ajnštajni", ale je tam i hodně lidí z gymplu a ne všichni si zvolí VOŠ jen proto, že by byli "blbí na VŠ". 
Každý člověk má různé schopnosti a cíle. Někoho baví být inženýr a vymýšlet projekty a někoho baví ty projekty pak realizovat manuálně. Společnost nepotřebuje jen akademiky, kteří píšou skripta a výzkumy. U nás máme vcelku široký rozsah předmětů-loni jsme se hodně zabývali ekonomikou (mikro, makro, podnikovka), letos máme účetnictví nebo statistiku a do toho předměty typu dějiny kultury (což je vlastně dějepis spojený s učivem o architektuře, výtvarnu a umění), geografii (postupně ČR-Evropa-svět), praktické předměty jako metodika průvodcovské činnosti, kde se učíme třeba správně a důrazně vyslovovat a mluvit před lidmi, tři cizí jazyky...absolventskou práci můžu psát jak o lázeňství nebo ekonomice v cestovním ruchu tak o rodu Bathoryů ;-) 
Dále se mi líbí, že si nás naprostá většina učitelů pamatuje jménem a nejsme jen čísla ve stagu jak na VŠ a je tu celkově individuální přístup-profesoři na VŠ většinou nemají moc času se vámi zabývat soukromě, spíš tam platí "help yourself" a nikdo nemá zájem vás vyrazit kvůli jednomu zápočtu, jak se mi to stalo na VŠ. O všech těch směrnicích a nařízeních, která u nás vůbec nejsou ani nemluvě.
Prostě všechno má své pro a proti. Jsem ráda, že jsem poznala oboje. V budoucnu bych chtěla dálkově studovat ještě něco úplně jiného-ale tentokrát to konečně ukončit Bc. nebo nejlépe Mgr. Ale na to je ještě čas. A taky je otázka, jestli budu muset řešit Scia a jestli se s nimi poperu...

Obrázek je z DA od Necro-Reivax necro-reivax.deviantart.com/

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Scia a pár slov o vysokém školství ugisha 11. 01. 2011 - 21:11
RE(2x): Scia a pár slov o vysokém školství marieke 11. 01. 2011 - 21:19
RE: Scia a pár slov o vysokém školství gvkb 11. 01. 2011 - 21:22
RE: Scia a pár slov o vysokém školství mixx 11. 01. 2011 - 22:20
RE: Scia a pár slov o vysokém školství editt 12. 01. 2011 - 09:50
RE: Scia a pár slov o vysokém školství veruce 15. 01. 2011 - 11:27
RE: Scia a pár slov o vysokém školství toruviel 15. 01. 2011 - 16:57
RE: Scia a pár slov o vysokém školství blackbeautiful 16. 01. 2011 - 15:55