Pár věcí, které se mi líbí na učení HK

8. únor 2008 | 17.34 |
krishna_yashodaDíky učení HK jsem si uvědomila proč jsem v tomto světě nespokojená a nikdy nedosáhnu absolutního štěstí i když se budu honit za láskou, prachama nebo kariérou. Jsou pro to 4 základní důvody a všechny jsou naprosto logickým vysvětlením naší věčné nespokojenosti a všelijakých problémů:
1) Žijeme v hmotném světě. Duše však dosáhne věčného štěstí a blaženosti jen když se očistí od karmických reakcí a bude žít v duchovním světě u lotosových nohou Šrí Kršny. A On si přeje, abysme se (resp.naše duše) vrátli k Němu.
2) Žijeme v Kali-juze, věku temnoty a svárů.
3) Na hmotném světě působí na lidi iluzorní energie zvaná maya. Pod vlivem mayi je pro člověka těžší osvobodit a očistit svou duši.
4) Hmotný svět vyžaduje i uspokojování hmotných smyslů a těla, nikoli duše.

HK je mírumilovné učení, zejména ke zvířatům. Všichni oddaní jsou vegetariáni, nejedí ani vajíčka a mléčné výrobky si většinou nakupují z ekofarem nebo sami nějakou ekofarmu (tzn. farma, kde se dobytek chová v přirozených podmínkách, z krav nejsou jen stroje na mléko, telátka jim neodebírají hned po narození atd.) vlastní nebo na ní pracují.

Vaišnavové (oddaní) jsou lidé s dobrým srdcem a snaží se očistit svou duši. Proto v jejich společnosti není místo pro arogantní namyšlence, tyrany zvířat, kariéristy apod. Samozřejmě tak jako všude se mezi jablky najde pár shnilých, ale v tom případě to nejsou ti správní pokorní oddaní.

HK literatura (více se o ní rozepíšu někdy příště) je opravdový nektar. Nejsou to jen řeči, které si někdo vymyslel aby vymazal lidem mozky :-P Např. Bhagavadgíta vznikla asi ve 2.stol.př.n.l a další základní kniha Šrímad Bhágavatam je také prastarým dílem.
Jen škoda, že je tolik lidi, kteří si nepřečtou ani stránku a umí akorát odsuzovat něco o čem nic neví :-/

Na obrázku je Šrí Kršna se svou "pozemskou" matkou Jašódou. Ve skutečnosti samozřejmě nemá matku ani otce, ptž je příčinou všeho a je zcela transcendentální.

Zpět na hlavní stranu blogu