Nicholas Evans: Vlci

12. únor 2008 | 19.38 |

vlk.jpgPřeklad: Richard Podaný
Vydala: Euromedia Group-Knižní klub, 2000
Hl.postavy: Helen Rossová-inteligentní bioložka a zapálená ochránkyně divokých zvířat
Buck Calder-bohatý rančer, vlky a jejich ochránce považuje za nejhorší nepřátele
Luke Calder-Buckův "nevydařený" syn, zamiluje se do Helen a pomáhá jí s ochranou vlků


Napínavý román plný dobrodružství a lásky se odehrává v divoké přírodě severoamerického státu Montana.
Ochránci zvířat zde vysadí smečku vlků, proti tomu však protestují místní rančeři a tvrdí, že jim vlci zabíjejí dobytek. Hlavní slovo má bohatý rančer Buck Calder, prohnaný drsný muž, zvyklý, že ho všichni poslouchají. Jenže teď se proti němu postaví oddaná ochránkyně zvířat Helen. Přidá se k ní dokonce i Buckův syn Luke, ostýchavý a vlastním otcem odmalička ponižovaný mladík. Je sice o 10 let mladší než Helen, přesto mezi nimi vznikne křehký vztah.
Helen i Luke si uvědomují, že na záchranu vlků musí vynaložit všechny své síly, protože rančeři jsou nemilosrdní. Vlky považují za své nejhorší nepřátele a neváhají pro jejich vybíjení používat různé kruté metody, např. tzv. Lovelaceovu smyčku, která se mláďatům zasekne do krku a ty pak pomalu a v mučivých bolestech umírají.
Tento dramatický příběh také vykresluje odlišnosti lidských charakterů. Nejde v něm jen o boj rančerů se zvířaty a jejich ochránci, ale především o odvěkou touhu některých lidí zničit vše, co něčím ohrožuje jejich nadřazenost. Přitom neubližují jen inteligentním a vznešeným zvířatům jako jsou vlci, ale i ostatním lidem.

O autorovi: Nicholas Evans se narodil r.1950 a vyrůstal ve Worcestershiru v Anglii. Vystudoval na Oxfordu, nejprve pracoval jako novinář a pak psal scénáře a produkoval mnoho filmů i umělecké dokumenty. Roku 1993 se seznámil s jedním kovářem, který mu vyprávěl o tzv. "zaříkavačích koní", jenž dokážou vyléčit traumatizované koně. A o 2 roky později vyšla Evansova první kniha a zároveň i ohromný bestseller Zaříkávač koní (dosud se prodalo přes 15 milionů výtisků, ve 20 zemích byl v prodejnosti č.1 a přeložen do 36 jazyků). Příběh byl i zfilmován s Robertem Redfordem a Scarlett Johansson. Následovaly další dobrodružné romány-Vlci, Hrdinové ohně a Hranice zoufalství. Nyní Evans žije v Devonu. Více na www.nicholasevans.com

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře