Dean Koontz: Oči soumraku

6. říjen 2010 | 18.48 |

Sedmnáctiletý chlapec, který si přezdívá Slim MacKenzie je na útěku, protože zabil svého nevlastního strýce. Nebyla to však obyčejná vražda. Slim má paranormální schopnost, které jeho babička říkala "oči soumraku" a pod slupkou některých lidí vidí tzv.skřety, příšery, které nenávidí lidstvo a snaží se jej zničit. I jeho nevlastní strýc k nim patřil, ale Slimovi je jasné, že by to nikdo jiný nepochopil. Na útěku se přidá k pouti, kde doufá, že bude anonymní a v bezpečí před policií. Zamiluje se do krásné Ryi, která vlastní několik atrakcí a spřátelí se se znetvořeným Tuckem, který má však srdce na pravém místě. Později zjistí, že i Rya a Tuck mají schopnost vidět skřety. V druhé části knihy po tragédii na pouti se rozhodnou vrátit se do Yontsdownu, zapadlého havířského města, které je semeništěm skřetů (jsou zde na úřadech, na policii, mají ve městě všechny významné funkce), zjistit, co zde plánují za teror proti obyčejným lidem a vymýtit je.
První část knihy vydal Koontz roku 1985 a umístil ji do 60.let 20.stol. jako kontrast krásných písniček od Beatles a květinových dětí a války skřetů proti lidem. Pro velký úspěch k ní přidal pokračování s názvem Temný blesk, kde se Slim a Rya vrací do Yontsdownu. Obě části vyšly souborně roku 1987. 
Ačkoli recenzent této knihy na stránce neviditelnypes.cz doporučuje "číst jako psychologickou studii choré mysli, která trpíc stihomamem své veškeré jednání a chování (včetně vražd) podřizuje svému bludu – válce se skřety, prastarým nepřítelem lidstva. Tento druze zmíněný přístup funguje minimálně po většinu prvé části knihy a ta díky němu dostává zcela nový rozměr", já s ním tak úplně nesouhlasím. Věřím, že někteří lidé v sobě opravdu "skřety" měli nebo mají (Hitler, Ahmadínedžád apod.). 
Koontz je autorem thrillerů a hororů, které nezklamou a i tento se mi velmi dobře četl, navíc se mi líbilo, že je zasazen do mých oblíbených 60.let a popisuje také život světských-kolotočářů, především se zamýšlí nad pocity znetvořených lidí, kteří vystupují v tzv."obludáriích".

O autorovi:
D.K. se narodil 9.července 1945 v Everettu, Pensylvánii. Píše především thrillery ve kterých se objevují i prvky hororu, sci-fi, ale i satiry.
Jeho dětství nebylo moc šťastné, měl násilnického a záletnického otce-alkoholika a proto už od malička utíkal do světa fantazie, především prostřednictvím knih, které však jeho rodiče považovali za mrhání časem. Proto není divu, že se jeho vzpomínky na drsné dětsví zrcadlí v jeho knihách. Dobro vítězí nad zlem, záporná osoba příběhu má většinou agresivní a brutální sklony, hlavní hrdina bývá často poután velmi silným citem k další osobě, za kterou je ochoten položit i svůj život.
Dean Koontz absolvoval univerzitu Shippensburg Pensylvánie, poté pracoval od roku 1967 jako učitel anglického jazyka  na střední škole Mechanicsburg. Od roku 1969 však pracuje na plný úvazek jako spisovatel. Je autorem více než padesáti thrillerů, většina z nich byla přeložena do češtiny a mnoho jich bylo i zfilmováno. Jeho knihy se pravidelně objevují v New York Times Bestsellers a v roce 2008 byl šestým nejlépe placeným autorem světa. 
Nyní žije v Newport Beach v Kalifornii se svou ženou Gerdou se kterou se oženil roku 1966, děti nemají.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře