Prabhupáda: Nauka o seberealizaci

23. únor 2008 | 15.25 |
krishnamensi.jpPřečetla jsem už několik knih od Prabhupády a těším se na další, ale tahle mě zatím zaujala nejvíc. Je napsána velmi chytlavě a myslím, že by bavila lidi, kteří ani nemusí uznávat HK, ale prostě se zajímají o duchovno, reinkarnaci, problémy našeho světa apod. Tady je pár úryvků, který mi přijdou nejzajímavější:
"Nemůžeme se vyhnout službě. Každý z nás na tomto setkání je služebník. Tito chlapci a děvčata, kteří přijali vědomí Kršny, souhlasí s tím, že se stanou Kršnovými služebníky. Jejich problém je tedy vyřešen. Ale jiní si myslí: "Proč bych se měl stát služebníkem Boha? Stanu se pánem." Ve skutečnosti se nikdo nemůže stát pánem. A když se o to někdo snaží, stává se jednoduše služebníkem svých smyslů. To je všechno. Stává se služebníkem svého chtíče, služebníkem své chamtivosti, služebníkem svého hněvu-služebníkem TOLIKA věcí.
Ve vyšším stádiu se člověk stává služebníkem lidstva, společnosti, své země, ale jeho skutečným úmyslem je stát se pánem. To je jeho nemoc. Kandidáti na prezidenta vydávají různá prohlášení: "Budu sloužit zemi ze všech sil. Prosím, dejte mi svůj hlas." Ale ve skutečnosti touží nějakým způsobem zemi panovat. To je iluze.
Měli bychom tedy pochopit tento důležitý filozofický bod: svojí přirozeností jsme služebníci. Nikdo nemůže říci: "Jsem svobodný. Jsem pán." Pokud si to někdo myslí, pak žije v iluzi. Může někdo říct, že nikomu a ničemu neslouží? Ne, protože sloužit je pro nás přirozené. Můžeme sloužit Kršnovi nebo můžeme sloužit svým smyslům. Potíž je v tom, že službou smyslům pouze zvyšujeme své utrpení."

"Proč jsou takové důležité věci jako žena, děti a peníze iluze? Protože i když si v současnosti myslíte, že je všechno v pořádku-máte pěkně uspořádaný domov, byt, ženu, děti, společnost ve které žijete, své postavení-jakmile nastane konec hmotného těla, bude konec se vším. Budete nuceni všechno opustit a přemístit se někam jinam...jakmile opustíte své současné tělo, na všechno zapomenete. Nebudete si pamatovat, kdo jste byli, kdo byla vaše žena, jaký byl váš domov, jak velké bylo vaše bankovní konto atd. Se vším bude konec...Lidský život je příležitostí, kdy je možné pochopit, že se převtělujeme z jednoho místa na druhé, z jednoho života do druhého a že jen ztrácíme čas, aniž bychom pochopili, jaké je naše přirozené postavení a proč tolik trpíme.
Tyto věci máme pochopit v lidské životní podobě. Ale místo toho, abychom se ptali na své skutečné postavení, zajímá nás pouze sex, žena, domov, majetek, děti, společnost, peníze a postavení. Jsme zaujati těmito věcmi a ztrácíme své životy."

Málokdo ví, že kniha, která je více než 5000 let stará-Šrímad Bhágavatam-předpověděla s překvapující přesností mnoho ze současnosti. "V Kali-juze (věk hádek, temnoty a pokrytectví ve kterém žijeme) se vlastnosti a společenské postavení člověka budou hodnotit podle velikosti jeho majetku...Muž a žena spolu budou žít jen tak dlouho, dokud se budou sexuálně přitahovat...Ten, kdo bude mít málo peněz, se nedočká spravedlnosti a každý, kdo dokáže chytře žonglovat se slovy, bude pokládán za učence...Smyslem života bude naplnit si žaludek a drzost se bude rovnat rozhodující pravdě."

"Někdy si lidé myslí, že kážeme hinduistické náboženství, ale ve skutečnosti to tak není. Lidé by si neměli myslet, že kážeme nějaké sektářské náboženství. Ne. Jednoduše kážeme, jak milovat Boha. Dáváme duchovní kulturu, která může vyřešit všechny životní problémy, a proto je přijímána na celém světě.
Vědomí Kršny není víra nebo náboženství, které by chtělo přemoci jiné náboženské systémy a víry. Právě naopak: je to základní kulturní hnutí pro celou lidskou společnost a nepředstavuje žádnou určitou sektářskou víru. Toto hnutí je určeno především k tomu, aby učilo lidi, jak mohou milovat Boha."

"Tygr jakožto masožravec samozřejmě nedostává od přírody potravu každý den. Kdo by také chtěl jít za tygrem a stát se jeho potravou? Kdo řekne tygrovi: "Pane, dělám dobré skutky a přinesl jsem vám potravu-vezměte si mé tělo"? Nikdo. Tygr má proto s hledáním potravy potíže. Ale přesto mu Kršna dává potravu. Asi tak po týdnu tygr dostane příležitost chytit nějaké zvíře a protože nedostává čerstvou potravu každý den, schová si mrtvolu do nějakého keře a postupně z ní ujídá. Jelikož tygr je velice mocný, lidé chtějí být jako lev nebo tygr. To však není příliš chytré, protože bude-li někdo skutečně tygr, nebude dostávat potravu každý den, ale bude ji muset shánět s velikou námahou. Pokud se však člověk stane vegetariánem, bude mít každý den co jíst. Vegetarián získá potravu všude.
V každém městě jsou dnes jatka, ale znamená to, že jatka nám poskytnou všechno? Nikdy to nebude stačit na to, aby lidé mohli žít pouze z masa. I ti, kteří jedí maso, musí mít ke svému plátku masa ještě obilí, ovoce a zeleninu. Přesto pro každodenní plátek masa zabíjejí tolik nebohých zvířat."

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře