Anne Bragance: Mata Hari

24. únor 2008 | 19.59 |

matahari.jpgŽivot slavné tanečnice a špionky Maty Hari je obestřen mnoha záhadami a legendami. Některé z nich odhaluje Anne Bragance v tomto životopisném románu.
Mata Hari se ve skutečnosti jmenovala Margaretha Gertruida Zelle-MacLead a narodila se r.1876 v Holandsku. Rodina z níž pocházela nebyla zrovna bohatá, ale Margaretin otec chtěl pro svou krásnou dceru jen to nejlepší a v dětství ji poslal na výchovu do vznešeného penzionátu pro dívky. M.H. se však chtěla brzy osamostatnit a v 19 letech se provdala za armádního důstojníka Rudolpha. Když je její muž převelen na malajské ostrovy, M.H. propadá kouzlu Orientu a toho později využívá v kariéře tanečnice.
Nikdy však nedokázala být vzornou ženou a matkou, zajímaly ji hlavně různé radovánky. Po rozvodu se odstěhuje do Paříže, protože ví, že v tomto okázalém městě se jí bude líbit. Využije své zkušenosti z indických ostrovů a živí se jako tajemná orientální tanečnice. Její originální vystoupení a exotická krása přitahují zástupy mužů. M.H. se rázem stane miláčkem pařížských salónů, bohatou ženou, která si nespoutaně užívá a rozhazuje peníze plnými hrstmi.
Nic však netrvá věčně. M.H. stárne, její vystoupení už začínají být nudná. Navíc se potýká s nedostatkem financí, protože nikdy si nešetřila na horší časy. Pak se rozpoutá 1.svět.válka a lidé mají úplně jiné zájmy než kabarety. Žena zoufale potřebuje peníze a tak přijme nabídku německého konzula sbírat ve Francii tajné informace a předávat je Německu. Totéž však provádí i ve Francii a tím se chytí do pasti.
Ačkoliv se do této situace dostala hlavně kvůli své naivitě a nedokázala si představit důsldky, je ve své milované Francii zatčena, vyšetřována a nakonec popravena-tentokrát jí její proslulá krása nepomohla.
Dramatický osud M.H. je zářným příkladem toho, že krása a bohatství nejsou vše. Člověk musí mít i zdravý rozum a schopnost stát nohama pevně na zemi, to však této zajímavé ženě chybělo.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Anne Bragance: Mata Hari vanity* 25. 02. 2008 - 17:55
RE: Anne Bragance: Mata Hari polgara 21. 11. 2011 - 17:46