Festival ProTibet 2010

12. březen 2010 | 12.26 |

vlajka-tibetuMáte chuť si zajít na přednášku, zhlédnout zajímavý film nebo dokument, prohlédnout si obrazy či fotky, dozvědět se něco víc o tibetské kultuře, zamyslet se nad problematikou dlouholetého utlačování Tibetu Čínou nebo se dokonce stát kmotrem malého buddhistického mníška? Pak navštivte letošní dny Tibetu, které se opět konají celý březen. Nejvíce akcí se odehrává v Ostravě (kde má občanské sdružení M.O.S.T. své sídlo), Olomouci, Frýdku-Místku, Opavě a Praze. Menší doprovodné akce se konají i v dalších městech, celý soupis zde: www.tibinfo.cz/clanek.php

Základní fakta o Tibetu:
Tibet je historické území ve střední Asii. Z velké části se rozkládá na Tibetské náhorní plošině, jejíž průměrná výška dosahuje cca 4 900 m.n.m., proto se Tibet někdy nazývá "střechou světa". Místní etnikum tvoří tibetsky hovořící Tibeťané z nichž naprostá většina vyznává buddhimus. Duchovno zde prostupuje celou kulturu. Někteří Tibeťané dodnes vyznávají starodávné náboženství zvané bön (předbuddhistické animistické náboženství pro které jsou typické šamanské prvky včetně magie, démonů a obětí, částečně se asimilovalo také do lámaismu) a dosud se zachovaly i některé bönistické chrámy s vlastními mnichy. V Tibetu žijí i muslimové, ti však tvoří zanedbatelnou menšinu.
V minulosti byl Tibet samostatným nezávislým státem, měl rozlohu přibližně 2,5 milionů kilometrů čtverečních. Od roku 1950 je okupován Čínou. Dnešní tzv.Tibetská autonomní oblast zabírá asi jen polovinu historického Tibetu.
Čína pod vedením Komunistické strany dlouhodobě a systematicky potlačuje tradiční tibetskou kulturu. Tibetské etnikum na okupovaných územích je nahrazováno Číňany. Přibližně 130 000 Tibeťanů žije v exilu, z toho 100 000 v Indii, 20 000 v Nepálu a dalších 10 000 roztroušeně v mnoha zemích Asie, Evropy a Ameriky. Několik Tibeťanů žije i v ČR. Tibetská exilová vláda v čele s Jeho Svatostí dalajlámou usilovala ve druhé polovině 20. století o obnovení nezávislosti tibetského státu. Později musela své požadavky s ohledem na reálnou politickou situaci přehodnotit. V současné době je ochotna přistoupit i na autonomii. Čínská lidová republika však všechny návrhy tibetské exilové vlády striktně odmítá. 
Duchovní a politickou hlavou Tibetu je 14.dalajláma Tändzin Gjamccho (nar.1935). Svou funkci získal roku 1950, o 9 let později odešel do exilu v indické Dharamsale, kde žije dodnes. Aktivně šíří buddhistické učení po celém světě a je vůbec prvním dalajlámou, který cestuje po Západě, několikrát navštívil i ČR. Obdržel řadu ocenění, roku 1989 i Nobelovu cenu za mír.
Symbolika tibetské vlajky: Ve středu vlajky se nachází bílá zasněžená hora, která symbolizuje Tibet, často nazývaný země obklopená zasněženými horami.

 
Přes tmavě modré nebe nad bílou horou se rozprostírá šest červených pásů, které zastupují šest původních kmenů (rodů, národů), které žily na území dnešního Tibetu a jsou považovány za předky Tibeťanů. Kombinace šesti červených pásů kmenů a šesti tmavě modrých pásů nebe symbolizuje nepřetržitou ochranu duchovních nauk a světského života černými a červenými buddhistickými ochránci. Na vrcholku hory je slunce se zářivými paprsky svítícími do všech směrů, které symbolizuje radost ze svobody, duchovní a materiální štěstí a blahobyt všech bytostí žijících v Tibetu. Vpředu na svahu hory stojí pár sněžných lvů s plápolající hřívou, kteří představují sjednocení duchovního a světského života. Krásný a zářící tříbarevný drahokam, který drží sněžní lvi, představuje tři buddhistické klenoty Buddhu, Dharmu a Sanghu. Červenomodrý drahokam ležící u nohou lvů představuje správné etické chování, které je založeno na deseti buddhistických ctnostech a šestnácti způsobech lidského chování. Žlutý lem po třech stranách vlajky představuje čisté zlato jako symbol Buddhova učení zářící do všech světových stran a jeho rozkvět. Strana bez žlutého lemu představuje otevřenost Tibetu vůči nebuddhistickému učení. 

Více na:
www.protibet.cz/

http://www.tibinfo.cz/

www.potala.cz/

http://cs.wikipedia.org/wiki/Tibet


Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Festival ProTibet 2010 libor 14. 03. 2010 - 09:49