Nick Hornby: Jak být dobrý

9. březen 2008 | 14.40 |

Katie je praktická lékařka ve středním věku. Žije na předměstí Londýna s manželem Davidem a dvěma dětmi v hezkém domě. V podstatě jí nic nechybí a nikdy neměla vážnější problémy, přichází však na ni krize-osobní i manželská. Má už plné zuby Davidova sarkasmu, špatné nálady a občasných výbuchů vzteku. Najde si milence (který ji ale také zklame), snaží se žít jinde a vážně uvažuje o rozvodu. Jenže pak se s Davidem, který si dřív s pýchou nechal říkat Nejzuřivější muž v Holloway stane něco zvláštního-seznámí se s jakýmsi duchovním léčitelem, který má přezdívku DJ DobroDěj a nastěhuje ho ke své rodině. Společně se rozhodnou spasit lidstvo (alespoň v nejbližším okolí) a všude hlásají kolik chudoby a neštěstí je na ulicích a jak je vůči tomu nefér blahobyt jiných lidí. Svými nápady přivádějí Katie i jejich děti do mnoha nevšedních situací...
Nicku Hornbymu se opět povedl skvěle napsaný příběh o současném manželství a rodičovství. Kombinuje velmi vtipné dialogy s názory, které člověka přivedou k zamyšlení a také proto se stal britskou knihou roku 2001.

O autorovi:
Nick Hornby se narodil 17.4. 1957 v anglickém Redhill v Surrey. Je spisovatel, esejista, editor a velký fanoušek fotbalového klubu Arsenal. Vystudoval angličtinu na univerzitě v Cambridge a nejprve pracoval jako učitel. Roku 1993 se mu narodil syn Danny u kterého byl ve 4 letech zjištěn autismus a Hornby pak se svou bývalou manželkou a dalšími rodiči založil speciální školu pro autistické děti.
Napsal 4 romány jenž všechny získaly velký úspěch a byly i stejně úspěšně zfilmovány-Fotbalová horečka (zfilmováno s Colinem Firthem v hl.roli), Všechny moje lásky (zfilmováno např. s Catherine Zeta-Jones), Jak na věc (zfilmováno s Hughem Grantem v hl.roli), Jak být dobrý a Dlouhá cesta dolů (zvlášť tento romám vřele doporučuju, je o lidech, kteří se o silvestrovské noci náhodně potkají na střeše paneláku-všichni chtějí skočit, nakonec se však rozhodnou, že se místo toho rok budou scházet a potom se uvidí...). Hornby také napsal různé antologie, sbírky esejí a je editorem povídkové knihy Rozhovory s andělem, kde své příběhy uveřejnili např. Helen Fielding (autorka Deníku Bridget Jones), Irvine Welsh, Zadie Smith, Colin Firth a další.
Zdroj: http://encyklopedie.seznam.cz/heslo/188891-nick-hornby
Více na:
http://www.penguin.co.uk/static/cs/uk/0/minisites/nickhornby/

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře