Jefferson Airplane

16. březen 2008 | 16.03 |

Jefferson Airplane je americká kapela ze San Francisca, průkopníci psychedelického rocku. Jako první z této scény podepsali smlouvu s velkou nahrávací společností, jako první se objevili v am. národní televizi a jako první zabodovali v hitparádách a jeli turné po Východním pobřeží USA a Evropě. V 60.letech byli nejžádanější a dobře placenou koncertující skupinou. Roku 1996 byli uvedeni do rockové síně slávy. Název JA je slang pro jeden ze způsobů kouření marihuany. Ze začátku se inspirovali hudbou Beatles, The Byrds a Lovin´Spoonful.

Kapela vznikla během léta 65 v San Franciscu (SF), ale jen jeden člen byl místní rodák. Zakladatelem je zpěvák Marty Balin, který nejprve zpíval pop a vydal několik alb pod svým jménem. Potkal folkového muzikanta Paula Kantnera a společně hledali další členy. Balin přibral zpěvačku Signe Toly Anderson a Kantner bluesového kytaristu Jormu Kaukonena. Původní lineup doplnil bubeník Jerry Peloquin (ten však záhy odešel, protože nesouhlasil s tím, že ostatní zkoušejí drogy a nahradil ho Skip Spence-ten později založil kapelu Moby Grape) a akustický kytarista Bob Harvey (později nahrazen Jackem Casadym).

Jejich první vystoupení proběhlo 13.srpna 65 ve slavném SF hudebním klubu Matrix. V listopadu 65 podepsali smlouvu s RCA Victor a o rok později vydali debutové album JA Takes Off ovlivněné folkem, které RCA nejprve rozšířilo jen v 15 000 kopiích z nichž se však 10 000 prodalo v samotném SF. Záhy po vydání alba odešla zpěvačka Signe, protože se jí narodilo dítě i bubeník Spence, kterého nahradil Spencer Dryden.

Novou šťávu do kapely vnesla zpěvačka Grace Slick, která nahradila Signe. Grace už předtím zpívala v kapele Great Society, která hrávala s JA na některých koncertech takže se znali.

Roku 67 vydali JA své přelomové album Surrealistic Pillow, které jim přineslo mezinárodní slávu. Na albu najdete dva megahity-White Rabbit a Somebody To Love, Kaukonenovo akustické sólo Embryonic Journey nebo atmosférickou Balinovu a Kantnerovu baladu Today.

Až do roku 70 zůstala sestava JA stabilní, vydali 5 dalších alb a hodně koncertovali v USA i Evropě (roku 69 vystupovali na slavném Woodstocku). Jejich hudba však po Surrealistic Pillow prošla změnou ovlivněnou zejména úspěchem Jimiho Hendrixe a britské kapely Cream, kteří JA (i mnoho dalších kapel té doby) podnítili k tvrdšímu zvuku.

Roku 68 měli turné po Evropě spolu s The Doors. V Amsterdamu došlo ke známému incidentu kdy se zfetovaný Jim Morrison objevil při vystoupení JA na pódiu a začal tančit. Po chvíli přímo na pódiu omdlel. Svůj vlastní koncert pak pochopitelně nebyl schopen odzpívat a zaskočil za něj Ray Manzarek.

Třetí album After Bathing at Baxter´s nebylo tak úspěšné jako čtvrté-Crown of Creation, které znamenalo další ohromný komerční úspěch. Toto album otevírá balada Lather, kde Grace zpívá o své aférce s bubeníkem Drydenem. Dále zde najdete třeba její hymnu o sexu a drogách Greasy Heart. Do roku 70 vydali ještě živák Bless Its Pointed Little Head a studiovku Volunteers, kde reagovali na politickou situaci v USA a vyjádřili nesouhlas s válkou ve Vietnamu. Bylo to také poslední album v tehdejší klasické sestavě.

Na začátku 70.let došlo v kapele k vážným problémům. Po několika měsících stranění se ostatním se zakladatel Balin rozhodl odejít. Byl totiž velmi zasažen smrtí své kamarádky Janis Joplin a rozhodl se začít žít nový život bez drog a alkoholu. V květnu 71 se Grace zranila při automobilové nehodě a dlouho se léčila, takže JA museli zrušit většinu svých koncertů.

Navíc začala mít problémy s alkoholem, které vyvrcholily na konci 70.let na koncertech v Německu. Prvního se Grace nemohla zúčastnit, protože byla opilá a zklamaní fanoušci zničili pódium. Na druhém koncertu-rovněž opilá-měla sprosté sexuální narážky a co hůř-i nemístné poznámky o 2.světové válce, kdy několikrát vykřikla Kdo vyhrál válku? a naznačovala, že všichni Němci mohou za válečná zvěrstva. Poté byla požádána ať kapelu opustí.

Ačkoli JA zažili největší slávu v 60.letech, pokračovali dál (už s většinou jiných členů) jako Jefferson Starship, Starship a nakonec JS: The Next Generation (od roku 91).

Zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/Jefferson_Airplane

Oficiální stránka: http://www.jeffersonairplane.com/

jeffair.jpg

jeffaircover.jp

jalive.jpg

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře