Mirko Pašek: Děvče pro Oklahomu

22. říjen 2010 | 10.00 |

Děvče pro Oklahomu je závěrečný díl volné trilogie (první dva se jmenují Muž pro Oklahomu a Ztracená prérie) o usazování se imigrantů na Divokém Západě v polovině 19.stol. Hlavní hrdinkou je mladičká Mařka Sudíková, dcera českého krejčího, který přišel do Ameriky ze Šumavy a stále vzpomíná na rodné lesy, zatímco ve volných prériích je spíše nešťastný. Mařka se narodila už v Americe, ale umí česky. Její maminka už nežije a tak děvče cestuje prériemi jen s tatínkem a náladovým Skotem Acuffem, který si často rád přihne. Mařka má oba ráda, ale často je už otrávená z věčného cestování s dvěma "starými blázny" a sní o životě ve městě, kde by mohla chodit na tancovačky, nakupovat, bydlet v pěkném domě a poznat nějakého fešáka. Jejím nejvěrnějším přítelem je kovboj Walt, který je do ní zoufale zamilovaný, ale Mařce se nelíbí. Sama je potají zamilovaná do krasavce Franka, který je ale lstí vyhnal z jejich starého ranče U Stromu. Ani v nejbližším městě-Wagoneru to nemá jednoduché, setkává se zde s mnoha pokrytci, kteří ji vůbec neberou jako "děvče pro Oklahomu".
Kniha se dotýká i problematiky vystěhování původních obyvatel prérie-Indiánů. Ty vláda vyhnala z jejich území, aby jej mohli kolonizovat imigranti z celého světa. Mnoho bílých je bohužel považuje za nevzdělané špinavé zloděje. 
Spisovatel a překladatel Mirko Pašek, vl.jménem Vladimír Pašek (1910-2002) hodně cestoval a je autorem řady dobrodružných románů pro mládež z exotických míst jako Afrika, Indie nebo Cejlon. V nich se hodně věnoval osudu kolonistů i vyhnaných původních domorodců.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Mirko Pašek: Děvče pro Oklahomu manželka 03. 06. 2011 - 10:22
RE: Mirko Pašek: Děvče pro Oklahomu manželka 23. 01. 2012 - 18:29