Podivuhodný případ Benjamina Buttona

16. září 2010 | 12.44 |

(The Curious Case of Benjamin Button)

Am.film, 2008. Hrají: Brad Pitt (Benjamin), Cate Blanchett (Daisy), Julia Ormond (Caroline), Taraji P.Henson (Queenie) a další. Režie: David Fincher.

David Fincher je zkušený režisér, jehož většina filmů je již kultovní, který se věnuje různým žánrům od hororového sci-fi Vetřelec 3 přes psychologické thrillery jako Sedm, Hra a Klub rváčů nebo rekonstrukci skutečného případu masového vraha ze San Francisca Zodiac po 2 roky staré psychologické drama Podivuhodný příběh B.B., který získal 3 Oscary (výprava, masky, vizuální efekty) a 10 dalších nominací.
Příběh Benjamina se dozvídáme prostřednictvím jeho deníků, který zůstal u jeho životní lásky Daisy a ta jej na smrtelné posteli v neworleanské nemocnici ke které se blíží hurikán Katrina předá své dceři.
Benjamin se narodil v den skončení 1.svět.války, ale důvodem k dalším  oslavám to bohužel není. Jeho matka při porodu zemře a chlapec se narodil předčasně zestárlý s organismem stařečka nad hrobem. Jeho zoufalý otec-výrobce knoflíků (button-ang.knoflík) miminko nechá na schodech domova pro seniory, který vede rázná černoška Queenie. Ta chlapečka nakonec adoptuje. Ačkoli mu všichni předvídají krátký život, Benjamin žije-mezi důchodci. Když je mu 7 seznámí se s o něco mladší dívenkou Daisy, která zde má babičku. Během let se do ní zamiluje, jenže on je "stařec" a ona mladá krásná dívka a tak během 2.světové války odejde na moře a stává se s ním podivná věc-mládne. Z Daisy se mezitím stane úspěšná baletka, ale jejich cesty se stále rozcházejí dokud neutrpí autonehodu, která její kariéru drasticky ukončí. Teprve pak se dává s Benjaminem dohromady a narodí se jim dítě-jenže Benjamin už ví, že mládnout bude dál a dál a nakonec by i on byl pro Daisy dítětem a ne manželem...
Tímto filmem jsme s přítelem poprvé porušili zvyk dívat se spolu na animáky, fantasy nebo komedie :-) ale rozhodně nelitujeme. Je to velice kvalitní, místy poetická (Daisy jako baletka), místy lehce humorná (Benjamin a jeho přítel-trochu neotesaný, ale životem zkušený lodní kapitán) a místy samozřejmě romantická i velmi smutná podívaná s pěkným hereckým obsazením-Pitt nezklame nikdy, Blanchett je krásná éterická bytost a moc se mi líbila srdečná Queenie v podání Taraji Pendy Henson, která se objevila např.v seriálu Dr.House.  
Příběhů osudové lásky, která nemůže být naplněna se už natočilo a napsalo mraky a tenhle je zase na poněkud neobvyklý způsob.

curious-case-of-benjamin-butto

ccbb

curious-case-of-benjamin-butto

2008_the_curious_case_of_benja

benjamin_button

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Podivuhodný případ Benjamina Buttona constricted 16. 09. 2010 - 15:45
RE: Podivuhodný případ Benjamina Buttona marieke* 18. 09. 2010 - 09:58
RE(2x): Podivuhodný případ Benjamina Buttona constricted 18. 09. 2010 - 22:04
RE: Podivuhodný případ Benjamina Buttona marieke* 19. 09. 2010 - 20:26