Bharatanatyam a Bollywoodský tanec

2. listopad 2009 | 17.00 |
› 

teja badamiBharatanatyam

Bharatanatyam je klasický tanec pocházející z Tamil Nadu v jižní Indii. Název vznikl složením slov BHAva (výraz), RAga (hudba), TAla (rytmus), natyam znamená tanec (jinak Bharát je oficiální název Indie). Tento původně chrámový tanec, patří dnes mezi nejoblíbenější v Indii. Tento tanec vznikl jako cesta člověka ke komunikaci s Nejvyšším a je nerozlučitelně spjat s duchovnem. V době rozkvětu staroindické kultury byla rozšířená instituce dévadásí, božích služebnic, jimiž byly chrámové tanečnice. Byly nejen zkušenými tanečnicemi, ale ovládaly také zpěv a hru na mnoho hudebních nástrojů. Studovaly sanskrt a další jazyky, jejichž znalost byla nutná k porozumění významu textů písní tanečních kompozic. Tradice Dévádásís skončila v momentě, kdy chrámové tanečnice ztratily své místo ve společnosti, podporu státu a bylo jim znemožněno vykonávat chrámové rituály. V dalším období se tanec přesunul na královské dvory. Zde se těmto tanečnicím říkalo Rádžanartakis. Rádžanartakis tančily na dvoře králů, kteří jim za to poskytovali bezpečí a ochranu. I tyto tanečnice se vyznačovaly stejnou vzdělaností jako Dévádásí.
Podle legendy má tanec původ v samotném božském zdroji. Prvními tanečníky byli bohové, kteří získali znalost tance od samotného Brahmy – Stvořitele. Podle Bháraty, autora díla Nátja šástra, jenž je jedinou ucelenou encyklopedií tance, dramatu a hudby, stvořil Brahma na žádost bohů pátou védu – Nátja védu. Tato véda byla esencí čtyř již existujících véd - Rg védy, z níž pochází lyrický obsah tance, Jadžur védy, z níž vychází gesta, Sáma védy, jež se stala zdrojem hudby a zpěvu, a Atharva védy, z níž převzala nálady a emoce. Po stvoření páté védy přikázal Brahma Bháratovi, aby se stem svých synů – oddaných předvedl první dramatické představení Pánu Šivovi. Šivu představení inspirovalo natolik, že sám začal tančit, což v Bháratovi vzbudilo touhu naučit se Šivovu tanci. Pán Šiva poté naučil základní principy tance svého oddaného žáka Tándu a svoji manželku Párvati. Tak došlo k symbolickému zharmonizování mužských a ženských prvků tance. Bhárata se naučil umění od Tándua a Párvatí a přinesl ho na zem lidem.

www.bharatanatyam.cz
www.tance.cz/clanek.php
www.rasabihari.com/

Několik skvělých videí mistryň tohoto krásného tance:

www.youtube.com/watch
www.youtube.com/watch

youtube.com/watch?v=2ToRU47nq-g">www.youtube.com/watch (zde najdete v infu o videu podrobný článek o Bharatanatyam-v angličtině)

Bollywoodský tanec

Jeho název se odvozuje od bollywoodských filmů, což je ohromný indický filmový průmysl. Ostatně, je to největší filmový průmysl na světě, jelikož se zde vyrábí ještě víc filmů než v americkém Hollywoodu. Nedílnou součástí každého filmu je spousta tanečních hudebních klipů, které se snaží dovysvětlit děj a ukázat citové pochody hrdinů. Tanec slouží v Indii k vyprávění příběhů již odnepaměti. Ve starší filmové tvorbě do 80. let se objevují výhradně klasické taneční styly, především styl Kathak a Bharatanatyam, které se staly základem bollywoodského tance a vdechují mu prastarou indickou tradici. V 90. letech se začal vytvářet nový, moderní styl. Prvky klasického indického tance se začaly obohacovat o prvky lidového tance Bhangra a postupně se tanec nechává volně inspirovat latinským, španělským i orientálním tancem a přimíchává prvky jazzu, moderního tance, hip-hopu a mnoha dalších. Proto není neobvyklé vidět taneční čísla západního popu a čisté indické klasiky těsně za sebou ve stejném filmu.
Základním repertoárem jsou milostná, svatební a také náboženská čísla. Hrdina nebo hrdinka tancuje velmi často se skupinou vedlejších tanečníků ("křoví"). Taneční scény jsou příležitostí k explozi barev a tance a k přehlídce honosných kostýmů - ve filmech se totiž často během jednoho tanečního čísla vystřídá tradiční lehanga, sárí, džíny i minisukně. Pro bollywoodský tanec lze použít cokoliv, co je lesklé a hlavně barevné.
Protože v bollywoodských filmech se nevyskytují intimní scény, právě tanec, řeč těla, nám napovídají, o čem to vlastně celé je a slouží i jako komunikace mezi filmovými milenci.

www.bollywood-dance.net/ Stránky sympatické tanečnice Venduly Uhýrkové, kterou jsem mimochodem měla to štěstí vidět naživo (na vystoupení u nás však tančila již zmiňovaný, tradičnější Bharatanatyam) a byla opravdu výborná!
www.bellyhabibi.wbs.cz/Bollywoodsky_tanec.html
bolly.cz/

Videa:

www.youtube.com/watch Sestřihy z filmů Aishwaryi Rai, indické hvězdy, která se nejprve proslavila v bollywoodských filmech a později i na Západě
www.youtube.com/watch
www.youtube.com/watch

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Bharatanatyam a Bollywoodský tanec kripa devi 08. 10. 2011 - 21:52