Robin Cook: Únosné riziko

1. duben 2008 | 22.07 |

Tato, jak je pro Cookova díla typické, napínavá knížka, kterou čtete jedním dechem začíná v dávných časech a to v 17.stol. v americkém městečku Salem, které proslulo svými hony na čarodějnice. Jednou z popravených byla i Elizabeth Stewart, ačkoli měla několik dětí a milujícího manžela. Objevil se však *důkaz*, který naprosto svědčil proti ní.
O 300 let později se její praprapra...vnučka Kim, sestřička v bostonské nemocnici, seznámí s talentovaným neurochemikem Edwardem. Kim není na svou předkyni moc pyšná a vlastně ani o ní moc neví, ptž doma to bylo tabu. Edward je ale nadšený, když se to dozví. Svým elánem Kim nakazí a začnou pátrat proč Elizabeth není v oficiáních seznamech uvedená jako jedna z mnoha odsouzených. Naštěstí Stewartovi dodnes vlastní domek a zámeček ve kterém jejich salemští předci žili. Kim zde najde staré dokumenty a dopisy, které ji přivedou na stopu-hlavně ji zajímá, co byl ten strašlivý důkaz, který Elizabeth usvědčil. A nejen to-Edward, který se o salemské procesy zajímal už delší dobu, je přívržencem teorie, že šílenství a záchvaty, kterými některé obviněné ženy trpěly byly způsobeny námelem, který parazitoval na žitě a tak se dostal do chleba, který lidé tehdy doma pekli. Ve sklepeních Stewartovic zámku najde houbu podobnou námelu a dostane nápad-upravit ji tak, aby se z plísně mohl stát lék nové generace. Po čase opravdu objeví lék, který by v lidech povzbuzoval energii, zlepšoval jim náladu a pozitivně měnil charakter osobnosti.
S partou dalších nadšených vědců vybudují v Salemu tajnou laboratoř a aby mohl být lék co nejdříve schválen testují ho nejen na zvířatech, ale i na sobě. Ze začátku se zdá být vše v pořádku a nikdo zatím netuší jak příšerné a nebezpečné vedlejší účinky preparát má...
Tato Cookova kniha se nezvykle neodehrává jen v prostředí nemocnic a laboratoří, naopak zasahuje i do dob tajemných a dávno minulých a jestli máte rádi napětí do poslední chvíle a záhady tak vřele doporučuji.

O autorovi: Robin Cook se narodil 4.5.1940 v New Yorku. Vystudoval medicínu na Kolumbijské univerzitě, poté pracoval jako chirurg, dále na oční klinice a otevřel si i svou soukromou ordinaci v Bostonu, kde se také odehrává většina jeho příběhů. Moc rád četl sci-fi a nakonec se rozhodl, že také bude psát. První knihu napsal roku 1972-Year of the Intern (Stážista) a jeho prvním bestsellerem bylo Comma (Kóma) o 5 let později. Naprostá většina jeho knih jsou bestsellery. Hodně se zabývá lékařskou etikou, zejména tím, jak jsou lidé pro peníze schopní ohrožovat nejen pacienty, ale i celé lidstvo, ale přitom nepíše suchopárně, naopak, všechny knihy jsou napínavé a velmi čtivé.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Robin Cook: Únosné riziko pavel kadečka 11. 04. 2008 - 09:59