George Harrison:The Radha Krishna Temple

1. říjen 2010 | 13.30 |

1417410-25517191Chrám Radhy a Kršny byl hlavním střediskem ISKCONu v Londýně na konci 60.let 20.stol. Chrám se stal známým díky skupině Beatles a hlavně Georgi Harrisonovi, který se veřejně přihlásil ke svému zájmu o HK filozofii. The Radha Krishna Temple je také název alba s duchovní hudbou vydaného chrámem u Apple Records (nahrávali u nich i Beatles). Album produkoval G.H. a vyšlo v dubnu 1970. Na jeho přebalu jsou obrázky Božstev z původního chrámu, který je dnes na náměstí SoHo a jmenuje se Radha-Londonishvara. Písně Govinda a HK Mantra vyšly i jako singly. Na nahrávce se podíleli G.H.na harmonium, kytaru a basovou kytaru, Tamal Kršna Gósvámí na flétnu, Harivilas, Jamuna, Džívananda, Lílávátí a Jógešvára jako hlavní zpěv a sbor dalších oddaných jako vedlejší vokály a hráči na mridangu a kartály. Album aranžoval Mukunda Gósvámí, profesionální muzikant a jeden z prvních členů ISKCOnu a žáků Šríly Prabhupády, který jej pověřil založením prvního chrámu v Anglii. Velmi se přátelil s G.H.až do Georgeovy smrti. Jejich album se dostalo do Top 20 žebříčku anglických alb a proslavilo ISKCON, jeho členové se objevili i ve slavném hudebním pořadu stanic BBC Top of the Pops. 
Album bylo později znovu vydáno pod názvem Goddess of Fortune (Bohyně štěstí) na nahrávacím labelu Spiritual Sky a nyní jej seženete pod názevm The Radha-Krishna Temple Album. Všechny honoráře z něj šly na provoz ISKCONu.
Toto album patří mezi mé nejoblíbenější vůbec a určitě jej doporučuju všem, i těm, kteří se o HK kulturu a filozofii nezajímají, protože je úžasně uklidňující a krásně relaxační. 
Zde je několik písniček:

HK Mahá-Mantra (nejdůležitější mantra oddaných, proslavily ji i jiné písně) www.youtube.com/watch

Govindam (píseň Govindam nebo také Govindam Adi Purusham se hraje každé ráno ve všech chrámech ISKCONu po celém světě jako pozdrav Božstvům, přál si to tak Šríla Prabhupáda) www.youtube.com/watch

 Govinda Jaya Jaya (jedná se o oslavu jednoho z jmen Šrí Kršny, které zní Góvinda, tedy Pán krav a pasáčků nebo pasaček krav. Jaya Jaya znamená "sláva") www.youtube.com/watch

Track list:

  1. "Govinda" – 4:43
  2. "Sri Guruvastakam" – 3:12
  3. "Sri Ishopanishad" – 4:03
  4. "Bhaja Bhakata-Arati" – 8:24
  5. "Bhajahu Re Mana" – 8:53
  6. "Hare Krishna Mantra" – 3:33
  7. "Govinda Jaya Jaya" – 5:57

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře