Lidé versus zvířata :-(

8. duben 2008 | 20.37 |
Často marně přemýšlím, proč se některých lidech říká, že se chovají jak zvířata a všeobecně "zvířecí" chování znamená něco špatného nebo zlého. Přitom zle se dokáže chovat jen člověk, ne zvíře. Týrají snad zvířata své potomky? Lijou na jiné zvíře benzín a pak ho podpálí? Vraždí se? (Potřebu potravy sem nepočítám). Ne, všechny tyto a mnohé další zhovadilosti dokážou jen lidé. Přesto si o sobě myslíme, jak jsme skvělí, inteligentní pánové tvorstva. Nicméně, příroda a *vyšší síly* (každý tomu říká jinak) jsou silnější, což některé hlupáky vede k tomu, aby si svou nadvládu dokázali aspoň nad těmi bezbrannými-zvířaty. Ovšem, zvířata taky mohou být nebezpečná, ale narozdíl od lidí jsou vedena pudy. My máme rozum a určitou inteligenci a přesto se chováme hůř než zvířata. Jak k nim tak k sobě navzájem.
I zákony jsou nastaveny tak, že můžem zvířata téměř beztrestně týrat. Co se stane lidem (lidem? spíše bestiím), kteří týrají psa, zapálí kočku jako pochodeň apod.? V podstatě nic moc. Nepamatuju si, že by šel v ČR někdo za brutální (u)týrání zvířete sedět. Copak zvíře necítí bolest? Nejen, že cítí, ale hlavně je vůči nám bezbranné a pokud jde o domácího mazlíčka tak na naší milosti závislé. Proto jsou tyhle nízko nastavené tresty dost nefér a hlavně, nějaká pokuta nebo podmínka většinu lidí od týrání neodradí, že.
Také je zajímímavé sledovat rozdíly v kulturách. V Číne nebo Koreji jsou psi a kočky oblíbenou pochoutkou, zatímco nás v ČR toto znechucuje, ptž psi a kočky jsou pro nás oblíbení mazlíčci. Na druhou stranu, nevadí nám jíst krávy, zatímco v Indii je kráva posvátná a jelikož dává mléko je považována za matku a její zabití je pro Indy jako "matkovražda".
Neodsuzuju jezení masa, nejsem žádnej "fanatickej vegoš", který dští síru na masožravce (většinou je to spíš naopak :-/), ale co odsuzuju je chov zvířat na kožešinu (jsme snad neandrtálci, abychom museli nosit kožichy?) a testování na kosmetiku. V tomto případě jsou zvířata využívaní otroci žijící v děsných podmínkách a umírající ošklivou smrtí. Ne, nechtěla bych být zvíře v tomto světě. Ačkoli je hodně lidí miluje a chrání, pořád je mezi náma spousta psychopatů, které baví je týrat nebo lovit pro peníze. Je dost tragikomické sledovat jak si lidi myslí, že jsou ti nejlepší na světě a přitom nemají úctu ke slabším popř. k těm, kdo je živí (zvířata, příroda). Naštěstí i velcí slavní lidé si to uvědomovali, např. Thomas Jefferson prohlásil "Dokud nepřestaneme ubližovat ostatním živým tvorům, budeme pořád barbary" a podle Mahátmy Gándhího "Velikost národa a jeho morální růst se měří tím, jak zachází se zvířaty."
A co my? Jak je na tom velikost a morální růst našeho národa?

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Lidé versus zvířata :-( blackbeautiful 09. 04. 2008 - 00:37
RE: Lidé versus zvířata :-( pyj_onear 10. 04. 2008 - 00:32
RE: Lidé versus zvířata :-( pyj_onear 10. 04. 2008 - 00:33