Kouř

15. duben 2008 | 22.28 |

Čes.film, 1991. Hrají: Jan Slovák, Lucie Zedníčková, Šimon Caban, Eva Holubová, Petr Čtvrtníček, Jaroslav Dušek, David Vávra a další. Režie: Tomáš Vorel.

Muzikálově zpracovaná hořká komedie se odehrává v depresivním, špinavém a začouzeném prostředí továrny do které nastupuje mladý inženýr Mirek, naivní a nezkušený mladík konfrontovaný s lidmi, které zde potkává. Zajímavých postaviček tu vystupuje opravdu hodně-excentrický DJ (tehdy se říkalo diskžokej) Arnoštek, chladná a tajemná dívka do které se Mirek zamiluje a kterou hraje tehdy mladičká Lucie Zedníčková, jeho neschopní šéfové odmítající přijmout nový řád a další. Pracovníci si vynutí v podniku změny, které ale v mnohém začínají připomínat poměry staré jen obrácené naruby. V podstatě je film, ačkoli se u něj člověk hodně nasměje, svým vyzněním smutný-zobrazuje nevyplněné ideály mladých lidí po sametové revoluci a neochotu těch starších "modernizovat" prostředí kolem sebe, ptž se jim žilo dobře za totality, kdy za ně rozhodovali jiní a v zaměstnání se taky zrovna nepředřeli. Proto má film i podtitul "rytmikál totalitního věku".
Režisér Tomáš Vorel i herci, kteří se v tomto místy až absurdním a fantaskním snímku objevili jsou spjati s kultovní divadelní skupinou Sklep. Lidi, kteří neznají nebo nemají rádi jejich specifický humor tedy Kouř asi tolik nezaujme (např.tohle hodnocení, co jsem našla na nějakém blogu "O co tam jde?Je to tam strašně zamořený kouřem a bude tam inženýr z města snažící se o nápravu,po tom,co mu kolegyně ukáže plány zhotovené jiným inženýrem před X lety.Ale zrealizování by ohrozilo chod tý fabriky a tak mu to chtěj zakázat atd... nemám pocit,že by to mělo nějakou extra pointu,ale je tam dost celkem vtipných scén.. "-takhle právě film myšlen nebyl, aby v něm byly jen nějaké vtipné scény a žádná pointa). Vorel je také režisérem dalšího kultovního snímku Pražská pětka (s nezapomenutelnou groteskou o rodinném výletě Evy Holubové a Davida Vávry), Kamenné srdce, Cesta z města, groteska Skřítek a nejnověji komedie spíše pro mladé Gympl.

kour.jpg

Více: http://www.csfd.cz/film/9401-kour/?text=21918
Nejkultovnější scéna:
http://youtube.com/watch?v=RZY6LOTr-hI

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Kouř sargo 15. 04. 2008 - 23:00
RE: Kouř chantelle 16. 04. 2008 - 18:53