Frances Farmer

18. duben 2008 | 15.19 |
Frances_Farmer_Undated.jpgAmerická herečka Frances Farmer se narodila 19.září 1913 v Seattlu, stát Washington. Bohužel je spíše známá svým soukromým životem, kde některé události jsou smyšlené a hlavně svým 6letým nedobrovolným pobytem v psychiatrické léčebně.
Už od mládí rebelovala. Na střední škole vyhrála sto dolarů za svou kontroverzní esej "Bůh je mrtev", kterou poslala do literární soutěže. Na univerzitě zas vyhrála soutěž předplatitelů jedněch levicových novin a první cenou byl zájezd do tehdejšího Sovětského svazu, který navštívila i přes výhrady své matky. Později kvůli těmto dvou událostem (esej a zájezd) byla svými nepřáteli prohlašována za ateistku a komunistku.
Po návratu z Ruska roku 1935 se Frances usídlila v New Yorku a doufala, že získá nějakou divadelní roli. Hledač talentů Oscar Serlin ji doporučil studiu Paramount Pictures se kterými Frances podepsala v den svých 22.narozenin smlouvu na 7 let a odstěhovala se do Hollywoodu. Hned další rok byl pro ni úspěšný. Dostala dobré peníze za dva sice béčkové, ale dobře přijaté filmy ve kterých hrála a vdala se za herce Leifa Ericksona. V druhé půli roku se objevila ve filmech s Bingem Crosbym a Samuelem Goldwynem a byla vychválena publikem a kritikou a prohlašována za novou hvězdu.
Sama však spokojená nebyla. Vadilo jí, že je závislá na Paramount, které své filmy obsazovalo podle vzhledu a ne talentu. Odmítala kontrolu ze strany studia, povinně chodit na hollywoodské večírky a snahy idealizovat její soukromý život. Navíc stále spíš toužila po vážnějších rolích v divadle. Odešla z Hollywoodu a zahrála si ve hře dramatika Clifforda Odetse, ale tentokrát ji kritika ztrhala. Frances měla s Odetsem poměr, ale ten vztah náhle ukončil a našel si jinou herečku do svých her. Zrazená Frances se vrátila k Paramount a roku 1942 natočila další úspěšný film "Son of Fury". Jenže její kariéra začala upadat kvůli alkoholismu. Paramount s ní kvůli tomu zrušilo smlouvu a navíc se rozvedla s manželem.
Téhož roku byla přistižena při řízení v opilosti a byla vulgární na policisty, kteří ji chytli. Zaplatila kauci a propustili ji na podmínku, ale v lednu 43 nezaplatila zbytek pokuty. Policie ji začala sledovat a dokonce pronikli do jejího hotelového pokoje, kde byla přinucena se vzdát, ale udělala scénu. Druhý den měla slyšení u soudu na kterém se chovala výstředně a prohlásila, že policie násilně porušila její občanská práva, dožadovala se právníka a hodila po soudci kalamář. Byla odsouzena na 180 dní do vězení, udeřila dva policisty a utekla k telefonu, aby zavolala právníka. Policisté jí však v tom zabránili a násilím ji odtáhli pryč.

Prý na ně křičela: Měli jste někdy zlomené srdce?! Nakonec byla za pozornosti médií převezena do Losangeleské nemocnice kde jí diagnostikovali maniodepresivní psychózu.
Skončila v psychiatrické léčebně v San Fernando Valley, kde jí navíc diagnostikovali paranoidní schizofrenii a dostávala tam inzulinové šoky, "léčbu" tehdy běžnou a zpochybněnou až v pozdějších letech. Po 9 měsících se jí podařilo utéct a šla ke své nevlastní sestře. Její matka si stěžovala na dceřinu inzulinovou léčbu a snažila se ji získat do opatrovnictví. Frances se nakonec se svými rodiči vrátila do Seattlu, ale jednoho dne svou matku fyzicky napadla a tak skončila v další nemocnici. Tentokrát dostávala elektrické šoky a hodně se mluví o tom, že jí udělali lobotomii, pro to se ale nenašel důkaz. V létě 44 byla prohlášena za úplně vyléčenou a propuštěna, ale o necelý rok se na žádost, kterou podali její rodiče (ona byla tehdy nesvéprávná) se musela vrátit, teprve o pět let později ji rodiče vzali zpět a Frances pracovala jako pokojská v Olympic Hotelu v Seattlu. Paradoxně to byl ten samý hotel kde kdysi slavila světovou premiéru jednoho ze svých filmů. Roku 53, deset let po aféře v hotelu, kde ji zatkli policisté jí soudce vrátil svéprávnost a plná občanská práva.
Od roku 57 pracovala jako recepční v San Franciscu a dávala rozhovory do novin a TV. V jednom interwiev řekla, že neviní nikoho za svůj pád a že myslí, že vyhrála svůj boj se sebekontrolou. Na otázky o svém alkoholismu a psychické nemoci odpovídala, že nikdy nevěřila, že je psychicky nemocná, ale že když je člověk prohlášen za nemocného, má sklon se chovat jako nemocný.
V letech 58-64 se dokonce opět vrátila jako herečka do divadla a televize, natočila další film s Paramount, rozvedla se s druhým manželem a provdala se za třetího, ale s tím se po pár letech taky rozvedla a měla vlastní úspěšnou TV show.
Jenže roku 64 opět přišly problémy, začala se chovat nevypočitatelně, pít a z televize ji vyhodili. Její manažer tvrdí, že byla stresována stálými narážkami a dotazy na její několikaleté psychické problémy. Navíc ji v té době 2x zatkli opět za řízení v opilosti.
Frances Farmer zemřela 1.srpna 1970 na rakovinu jícnu ve věku necelých 57 let.

Co mimo jiné prohlásila:
"Bylo to docela smutné, protože po prvním vydání "Bůh je mrtev" jsem zjistila jak hloupí lidi můžou být. Cítila jsem se kvůli tomu na světě sama. Čím víc lidí si na mě s opovržením ukazovalo prstem tím víc jsem se zatvrdila a když mi začali říkat Zlá holka z West Seattle High, zkoušela jsem se podle toho chovat."
"Poznala jsem, že největší dar od Boha je mít dobrého přítele, protože vám dá lásku a nic za to od vás nečeká."

Zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/Frances_Farmer

O Frances Farmer vzniklo několik filmů a knih. Jejím největším zastáncem však byl její rodák, zpěvák Kurt Cobain, který o ní napsal píseň F.F. Will Have Her Revenge on Seattle (F.F. se pomstí Seattlu). Její pronásledování, věznění a pobyt v léčebnách přirovnával k honu na čarodějnice. Tvrdil, že nejenže podstoupila lobotomii, ale byla i znásilňována a nucena jíst své vlastní exkrementy. Pojmenoval po ní i svou dceru Frances Bean.Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Frances Farmer mywaggo 18. 04. 2008 - 19:13
RE: Frances Farmer kača 04. 03. 2009 - 17:14
RE: Frances Farmer erik* 12. 10. 2009 - 18:00
RE: Frances Farmer marieke 12. 10. 2009 - 19:51
RE: Frances Farmer dzejnee 01. 04. 2010 - 22:14