Yetti

25. duben 2008 | 11.04 |
Yetti nebo-li Sněžný muž je tvor, který se údajně vyskytuje v Himalájích, má prý ale i "bratrance" v jiných vysokých pohořích, např.v Severní Americe (tam se mu říká Bigfoot), v Kanadě (sasquatch), Mongolsku, Sibiři a Kavkazu (alma), ale i v Austrálii (yowie).
Nejčastější jsou stopy, které se nepodobají otiskům nohou žádných jiných horských zvířat. Roku 2003 byla dokonce v permafrostu v pohoří Altaj objevena zachovaná obrovská končetina pokrytá srstí. Testy ukázaly, že je několik tisíc let stará a že v řade charakteristik připomíná lidskou končetinu.
Existují i lidé, kteří neviděli jen stopy, ale i Yettiho samotného. Jsou to nejčastěji horolezci, dobrodruhové a místní horské kmeny (např. Šerpové). Podle popisů je Yetti většinou 2-2,4 m vysoký (ale může být i menší nebo větší), tělo porostlé dlouhými chlupy, chodí vzpřímeně, ruce má dlouhé až po kolena a nohy naopak krátké a jistě je velmi silný a rychlý.
Co se týče bigfoota, roku 1967 natočil Američan Roger Patterson nedaleko Bluff Creeku v Kalifornii. Film známý pod názvem Pattersonův Gimlin film ukazuje postavu big foota, který se pomalu pohybuje od potoka, v němž stál, k nedalekému lesu. Film byl přijat s rozpaky, objevily se četné úvahy o tom, že jde o podvrh, ale nepodařilo se jeho pravost zpochybnit a dokázat, že jde skutečně o podvod. Dokonce se objevila i teorie, že tohoto big foota vytvořil Jonh Chambers, maskér vědecko-fantastického filmu Planeta opic. Ten nařčení tvrdě odmítl.
V Mongolsku možnou existenci tzv.almů zkoumá i místní univerzita v Ulánbátaru. Někteří vědci zde jsou přesvědčení, že jde o pozůstatky neadrtálské populace, která v mongolských horách dodnes přežívá.
Australský yowie byl poprvé spatřen až roku 1981, ale od té doby už bylo nahlášeno přes 3 200 stop a setkání s ním. Svědci ho popsali jako až 3 metry vysokého chlupatého tvora podobného člověku, který se živí klokany.
Nejčastější vysvětlení jsou, že jde o druh medvěda nebo lidoopa, což je asi nejpravděpodobnější. Někteří lidé si však dokonce myslí, že jde o druh lidí, kteří se během evoluce oddělili od linie následného Homo Sapiens, tedy nás. Také může jít o tvora, který skutečně až donedávna existoval, ale byl vyhuben dřív než jsme ho stačili poznat.
A nakonec trochu dobrodružnější historka, která se prý odehrála roku 1924 v Kanadě. V roce 1924 v lesích nedaleko kanadského Vancouveru unesla údajně skupina obrovitých bytostí Alberta Osmana, který tam stanoval. Ve spacím pytli ho tito tvorové vláčeli mnoho hodin. Byli čtyři. Podle Osmana připomínali napůl člověka, napůl obrovskou opici. Osman byl jejich zajatcem celých šest dní. Podařilo se mu uprchnout, až když jeden z tvorů, který ho hlídal, snědl jeho tabák a udělalo se mu z něj zle.

Zdroj:http://zajimavostisveta.ic.cz/vseobecne/zahada_zvana_yetti.php

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře