Terry Pratchett: Úžasná Zeměplocha

18. říjen 2010 | 21.56 |

discworld-4Co by to bylo za rubriku o fantasy, kdybych tady nezmínila britského spisovatele Pratchetta a jeho sérii humoristických fantasy Úžasná Zeměplocha (v originále Discworld). Ti, co jeho dílo znají si jej jistě rádi připomenou a to, co ne, si jej třeba seženou-není nutné číst knihy v přesném pořadí tak jak vyšly. 
Sir Terry Pratchett, celým jménem Terrence David John Pratchett se narodil 28.dubna 1948 v Beaconsfieldu v anglickém hrabství Buckingham. Už od mládí navštěvoval místní knihovnu, která se mu stala zdrojem mnoha vědomostí, ale ve 11 letech přestoupil z gymnázia na technickou školu, protože se domníval, že práce se dřevem bude zajímavější než latina. Ve 13 mu však vyšla první povídka The Hades Business (Kšeft v Hádesu) a on se rozhodl věnovat umění, historii a angličtině, poté zkusil žurnalistiku. Navštěvoval kurzy angličtiny vypsané Národní radou pro podporu žurnalistů, které úspěšně zakončil získáním titulu. Roku 1971 mu vyšla první kniha-The Carpet People (Kobercové). V 80.letech byl tiskovým mluvčím elektrárenské společnosti CEGB, ale od roku 1987 se věnuje psaní naplno a nejen ve svých volných chvilkách.
Ke svým 50.narozeninám roku 1998 získal Řád britského impéria za službu literatuře (když mu to z Downing Street naznačili, považoval to prý za špatný vtip) a o 11 let později jej královna Alžběta II.jmenovala rytířem, takže může používat titul Sir.
Roku 2007 mu byla diagnostikována Alzheimerova choroba, naštěstí v raném stádiu, takže může trvat ještě léta než se rozvine. Pratchett poté vystoupil na podporu britské organizace zabývající se touto nemocí a věnoval jí milion dolarů. Mimoto prohlásil, že až mu nebude pomoci, chce podstoupit eutanázii.
Jako svoje záliby Pratchett uvádí "psaní, procházení, počítače, život". Dobře je znám také díky své zvláštní zálibě v pokrývkách hlavy, což je vidět na zadních stranách obálek originálních vydání většiny jeho knih.
Má dceru Rhiannu (nar.1976), která je také spisovatelkou fantasy a novinářkou. 
Více např.na 
www.discworld.cz/zemeplocha/terry_pratchett/

Velmi specifickými a zábavnými se Pratchettova díla v Česku stala díky skvělému překladateli Janu Kantůrkovi. Je jen o pár dní mladší než Pratchett-narodil se 4.května 1948 ve Zlíně. V 80.letech se podílel na obnově Klubu Julese Vernea pro jehož fanziny brzy začal překládat. Od 70. do 90.let pracoval v nakladatelstvích Artia a Aventium, od roku 1992 je překladatelem na volné noze. Získal ceny Akademie science-fiction, fantasy a hororu pro nejlepšího překladatele let 1995–97 a 1999, v ročníku 2003 také cenu za dlouholetou práci pro SF. Kromě Zeměplochy překládá i další díla, např.knihy o barbaru Conanovi od R.E.Howarda a jeho pokračovatelů. 
Někteří kritici Kantůrkovi vytýkají nedůslednost a věcné chyby v překladu, ale jeho slovní hříčky a poznámky k textu jsou nepřekonatelné.

 
Žije v Praze, je ženatý, má syna a dceru, sbírá komiksy a podílí se na ochotnických divadelních představeních o Zeměploše, kde sklízí úspěchy za roli Knihovníka pro kterou je prý jedinečně fyzicky disponovaný.

Co je to Zeměplocha? Zeměplocha je plochý svět, jehož nádhera se dá nejlépe ocenit při pohledu z výšky. Vypadá v podstatě jako geologická pizza, s úplnou sbírkou krajinných typů od pouští přes úrodné nížiny po věčně zasněžené vrcholky majestátních pohoří. Putuje vesmírem na zádech čtyř slonů, kteří stojí na hřbetě velké vesmírné želvy A'Tuin. Želva je to opravdu velká, rozmachy svých tisíciletími zvrásněných nohou rozhání řídké mlhoviny a v jejích očích se odráží světla milionů hvězd. Kolem celého uskupení obrovských tvorů, nesoucích disk světa, obíhají ve věčném tanci malé slunce a malý měsíc, oba září vlastním světlem. Okraj světa se třpytí odlesky světla na myriádách kapek vody rozptylujících se z proudů vody přepadávajících z moří do nekonečné mezihvězdné prázdnoty.
Podobně začal příběh první knihy ze zeměplošské série, a pokud vám první věty přijdou jako hloupá pohádka pro děti, pak se velice mýlíte. Žánrově se jedná o humoristickou fantastiku, takže v příbězích figurují bytosti, jako jsou trollové, víly, trpaslíci... ale tím veškerá podobnost s klasickou fantastikou končí. Zeměplošské příběhy nejsou žádným výmyslem pro snílky, prakticky každá kniha se zabývá nějakým aspektem našeho světa a leckdy ho nafukuje až ad absurdum, ale funguje to - je to vtipné a zároveň to nutí člověka k zamyšlení nad mnoha věcmi, kterými se normálně nezabývá. Ať už se jedná o svobodu tisku, zkostnatělost některých kultur a státních zřízení, vliv médií na člověka, rychlost pokroku a další věci, Terry Pratchett vždy najde cestu, jak tato témata převést do humorného podání se skvělým příběhem jako nádavkem.
Žádná ze zeměplošských knih není stejná, někdo nedá dopustit na knihu, která je druhému lhostejná a naopak. Jedno však mají všechny společné - skvělý humor a lidské pochopení. (Lukáš Pecha)

Zeměplošské postavy se pochopitelně také staly kultovními. Jak už bylo zmíněno jde o pestrý svět čarodějek a čarodějů, trpaslíků, trollů, upírů a dalších neuvěřitelných postav. Zde náhodně vybírám a popisuju ty, které mi k srdci přirostly nejvíc:
Bábi Zlopočasná-Esme Zlopočasná je nejlepší čarodějkou na celé Zeměploše a nikdo si o tom netroufá pochybovat. Je protivná, ironická a někdy i záludná, ale ve skutečnosti má dobré srdce.
Tonička Bolavá-Malá dívenka, jejíž schopnosti by však jednou mohly Bábi překonat. Je její učednicí a často čelí různým dobrůdružstvím.
Smrť-Jezdí na skeletu koně a jak už jméno napovídá, navštěvuje umírající. Nemá žádnou představivost ani smysl pro humor, ale jeho suché poznámky jsou k popukání.
Mrakoplaš-Bohužel se objevil jen v několika prvních dílech. Zmatený čaroděj, kterému se nic nedaří a vždycky všechno zkazí. Naštěstí mu věrně pomáhá jeho Zavazadlo, chodící truhlička.
Stařenka Oggová-Poněkud senilní čarodějka, kamarádka Esme Zlopočasné. Pálí meruňkovici a když se napije ráda zpívá sprosté písničky o ježkovi. V mládí byla celkem prostopášná a má 15 dětí.
Knihovník-Pracuje na Neviditelné univerzitě. V díle Lehké fanatastično jej Mrakoplaš omylem proměnil v orangutana. Mu to však vyhovuje, protože svými dlouhými pažemi tak dosáhne na nejvyšší police, má rád banány a poněkud omezenou slovní zásobu.
Sir Samuel Elánius-Velitel Noční hlídky v hlavním městě prolezlém zločinem Ankh Morporku. Musí být samozřejmě drsný a rozhodný, ale poněkud změkne když si s manželkou pořídí syna.
Otto Schrecklich-Upír, pochází z upírské oblasti Überwald. Pracuje pro ankh morporkskou Kometu jako fotograf, ale protože moc dobře nesnáší světlo občas se rozpadne na prach. Patří k vegetariánským upírům, kteří pijí kakao.
Igorové-Pracují většinou jako sluhové bohatých upířích rodin. Umí dát (sešít) dohromady lidi, kterým se přihodila nějaká strašná nehoda a své umění testují i na sobě, proto jsou rozeznatelní jen díky rozdílným jizvám.
NacMacFíglové-Jsou to vlastně víly, ale tetují se po celém těle, mají rezavé vlasy a vousy, oblékají se jen do kiltů, pijou jako duhy a rádi se perou. Mluví neuvěřitelným nářečím (se kterým si Kantůrek skutečně vyhrál!) a jelikož poslouchají jen čarodějky a svoji keldu (královnu, která má mnoho dětí) říká se jim také Svobodnej národ. Dále velice respektují Toničku a mají potřebu ji chránit a pomáhat, což ale často vede k průšvihům. 

Kromě série o Zeměploše, jejímž prvním dílem jsou Barvy kouzel a posledním tuším Nevídaní akademikové vznikly i samostatné příběhy (např.Svobodnej národ, Klobouk s oblohou, Zimoděj...) a průvodci po Zeměploše (např.Mapa Zeměplochy, Výtvarné umění Z., Věda na Z., Kuchařka Stařenky Oggové...).

 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Terry Pratchett: Úžasná Zeměplocha constricted 19. 10. 2010 - 17:20
RE(2x): Terry Pratchett: Úžasná Zeměplocha constricted 20. 10. 2010 - 07:18
RE: Terry Pratchett: Úžasná Zeměplocha veruce 19. 10. 2010 - 20:06
RE: Terry Pratchett: Úžasná Zeměplocha marieke 19. 10. 2010 - 22:41
RE: Terry Pratchett: Úžasná Zeměplocha oktarína 04. 02. 2012 - 16:32