Joan Baez

29. duben 2008 | 14.55 |
Slavná folková zpěvačka se narodila 9.ledna 1941 v New Yorku. Její otec Albert Baez byl Mexičan (po něm Joan zdědila exotický vzhled) a pracoval jako lékař, ale byl i protestantským duchovním, matka Joan Bridge Baez pocházela ze skotského Edinburghu. Joanina starší sestra Pauline si vzala umělce Brice Mardena a má s ním syna Nicka, který je muzikant, mladší sestra Mimi byla stejně jako Joan kytaristka, zpěvačka a politická aktivistka. Zemřela před sedmi lety na rakovinu.
Joan Baez hrála na kytaru už od mládí a vždy krásně zpívala. Zpívá sopránem a dokáže zazpívat až tři oktávy. Krom toho byla neobyčejně krásná a sluší jí to i teď ač jí táhne na 70. Studovala na umělecké fakultě bostonské univerzity, ale nedokončila ji a začala hrát a zpívat po folkových klubech. První velký úspěch sklidila roku 1959 na newportském folkovém festivalu a o rok později natočila debutové album, které se také stalo nejúspěšnější gramofonovou nahrávkou tehdejší americké folkové hudby. Po tomto velkém úspěchu následovala řada dalších desek. Zpočátku v jejím repertoáru převažovaly především lidové písně, teprve později se začala postupně prosazovat se svými vlastními písničkami.
Na své koncerty často zvala jako hosta tehdy neznámého mladíka Boba Dylana. Měli spolu i vztah, ale ten se rozpadl kvůli neshodám, zůstali však dobří přátelé. Joan o Bobovi napsala songy To Bobby, Diamonds & Rust nebo Winds of the Old Days a on o ní např. To Ramona, She Belongs to Me nebo If You Gotta Go, Go Now.
Joan však není jen zpěvačka, ale i politická aktivistka, která se zabývá hnutím za lidská práva a vždy byla proti válkám-v 60.letech proti válce ve Vietnamu, dnes proti válce s Irákem. Když jí bylo patnáct poprvé slyšela proslov Martina Luthera Kinga Jr. o nenásilí, občanských právech a nutnosti sociálních změn, který jí prý rozplakal. Ti dva se dokonce o pár let let později spřátelili, spolupracovali spolu a účastnili se různých demonstrací. Joan bojovala a stále aktivně bojuje za práva žen, černochů, gayů a lesbiček (v 70.letech napsala píseň Altar Boy and the Thief věnovanou fanouškům z řad homosexuálů), proti chudobě, trestu smrti, ničení životního prostředí a válkám. Ze svých postojů nikdy neslevila a za její snahu a smýšlení si jí mnoho lidí hluboce váží. Své názory se nebála projevit ani v tehdejším totalitním Československu, kde na festivalu Bratislavská lyra vyjádřila své politické postoje (které se komunistickým cenzorům vůbec nelíbili a odpojili elektřinu) a dokonce si pozvala na pódium disidenta Ivana Hoffmana a uctivě pozdravila tehdejšího pronásledovaného disidenta Václava Havla, který byl přítomen mezi diváky.

Více na:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Joan_Baez

http://en.wikipedia.org/wiki/Joan_Baez

http://www.joanbaez.com/


Joan_Baez_Bob_Dylan.jpg

200761915.26.00JoanBaez.gif

P02583CBA63.jpg

Joan.Baez.fr.jpeg

joan-baez-21196_212x0x75.jpg

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře