Anja Snellman: Obchod s mazlíčky

30. říjen 2010 | 22.01 |

bdDrsné psychologické drama populární finské autorky. Hlavní hrdinkou je 14letá Jasmin, která žije se svou matkou-gynekoložkou a několik let i s jejím novým přítelem, který ale zemře na rakovinu. Jasmin byla vždycky šikovná studentka, chodila trénovat do týmu rozteskávaček, jezdila na koni a snila o povolání oceánoložky. Na vyšším stupni školy se ale spřátelí s novou spolužačkou Lindou, která je úplně jiná-miluje kluky, večírky, kosmetiku, módní oblečení a celebrity. Její matka je bývalá královna krásy a dává Lindě velkou volnost. Dívky spolu začnou trávit stále více času, občas kradou v obchodech, chodí za školu, Jasmin potají zanedbává tréninky. Nakonec si najdou brigádu v tzv.Obchodě s mazlíčky, který se pro veřejnost tváří jako obyčejný zverimex, ale vzadu jsou prostory nočního klubu, kde i mladé dívky tančí u tyče nebo přímo prostituují. A vedoucí Mazlíčků, mafián Lido, všechna děvčata pod pohrůžkami donutí, aby se o skutečném účelu obchodu nikdy nikde nezmínila. Jasmin s Lindou nakonec vidině spousty peněz a nočních parties neodolají. Do klubu však chodí i šílený náboženský fanatik, kterému Jasmin začne přezdívat Křtitel a který na veřejnosti vystupuje jako uznávaný vysokoškolský profesor a odborník na dějiny sexuality a erotiky. Jedné noci Jasmin z klubu unese, aby ji převychoval a zachránil od hříchu. Dívka tak tráví dalších 12 let u něj, zatímco doma ve Finsku se po ní pátrá, objeví se u ní i tzv.stockholmský syndrom (náklonnost unesených k únoscům).
Z druhého pohledu příběh vypráví Jasminina matka, které dcera zmizí beze stopy. Vyčítá si, že byla hodně zaměstnaná svou prací a nevšimla si, jak se Jasmin změnila. Velice otevřeným až syrovým způsobem popisuje den, kdy jí Lindina matka zavolala, že dívky zmizely a jsou pryč už týden (Jasminina matka si myslela, že je dcera u prarodičů, když odjela na týdenní školení do zahraničí a prarodiče zas, že je u Lindy). Třetí osobou, která v knize vystupuje ve vedlejším příběhu je indický imigrant Randi, který chtěl pracovat v obchodě s kořením svého strýce, ale jeho otrkanější bratr přezdívaný Ringo, Lidův nový pomocník ho naláká k práci v klubu.
Když jsem tuto knížku začala číst, říkala jsem si, že to není dobrý nápad, když teď hledají tu Aničku, ale Jasmin si za svůj únos vlastně mohla i sama, když se začala prodávat a stýkat s podsvětím. A trápení její rodiny muselo být příšerné. Rozhodně doporučuji všem, kteří skousnou velice drsně, ale mistrně napsané příběhy i z takové životní reality. 

 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Anja Snellman: Obchod s mazlíčky ugisha 30. 10. 2010 - 23:10
RE: Anja Snellman: Obchod s mazlíčky marieke 30. 10. 2010 - 23:25
RE: Anja Snellman: Obchod s mazlíčky terinas 26. 12. 2010 - 19:40
RE(2x): Anja Snellman: Obchod s mazlíčky marieke 27. 12. 2010 - 22:03
RE: Anja Snellman: Obchod s mazlíčky mixx 11. 01. 2011 - 17:32