Jak správně začít s vegetariánstvím

29. listopad 2010 | 19.00 |

col10Linda Goodman ve své knize Hvězdná znamení píše o lidech, kteří se ze dne na den rozhodnou přestat jíst maso, ale nepřipraví se na to nebo si nezjistí vyvážený jídelníček, kterým maso nahradí a pak z toho mají problémy a prohlašují, že vegetariánství je škodlivé. To je určitě častý jev. Proto doporučuje několikaletý cyklus postupného vynechávání masa podle jejího mistra Hatha jógy (specifický systém jógy, jehož nejhlavnější součástí jsou ásany-pozice těla, pránajáma-ovládání dechu a meditace-zklidnění mysli). L.G.tvrdí, že tímto způsobem se lze dopracovat až k pouhému jezení ovoce (fruktariánství) nebo dokonce se "živit" pouze vzduchem-pranou. To je podle mě teda extrém, i když se zmiňuje, že lidé, kteří se pomalu a bezpečně stali po 15letém cyklu fruktariány mají moč a stolici bez zápachu, čistou pleť a lepší myšlení a mistři jógy, kteří se stali fruktariány jsou překvapivě silní a zdraví jedinci. Každopádně radši zde popíšu jen postupné vyřazení masa, koho to zajímá víc nechť si knížku přečte :-)
Prvním krokem je vyřazení všeho "červeného masa", tedy hovězího a vepřového, hamburgerů, šunky a slaniny na dobu 5 let. Během tohoto období je doporučeno jíst ryby a drůbež, ovoce a zeleninu, chleba, obilniny, vejce a všechny mléčné výrobky. Doporučuje také 1x v týdnu zcela pročistit organismus pouhou konzumací ovoce a ovocných šťáv. Během druhého 5letého období doporučuje vyřazení ryb, drůbeže a vajec a ve třetím i mléčných výrobků, podzemní zeleniny a chleba jen v případě potřeby.
Ano, zní to poněkud extrémně, ale dávám to zde hlavně proto, že i s "pouhým" vegetariánstvím je třeba začít pomalu a s rozumem, o veganství a fruktariánství (pokud by měl někdo zájem :-P) ani nemluvě. 
Ani pro děti nedoporučuje, aby je rodiče vedli k nejezení masa hned od narození. Podle ní (a mistrů hatha jógy) by malé děti  měly jíst vše včetně ryb a drůbeže, ale ani v průběhu prvních 6 let nedoporučuje pro děti červené maso. 
Předpokládám, že někdo i tyto postupy zkritizuje jako nebezpečné, ale já jsem toho názoru, ať si každý jí co chce, pokud to nenutí ostatním. Pro mě za mě ať lidé jedí jen ovoce nebo dýchají vzduch pokud jim to vyhovuje (milovník zvířat František z Assisi byl známý tím, že se často postil 30-90 dní v jednom kuse bez jakýchkoli zdravotních potíží a právě v těchto dlouhých obdobích půstu byl pozorován ostatními mnichy v klášteře jak levituje). Určitě bych nenechala své malé dítě bez masa, protože se mu ještě vyvíjí organismus a nemám ráda vegetariány nebo přímo vegany, kteří maso odpírají nejen svým dětem, ale i svým psům a kočkám. Na druhou stranu dítěti asi nijak neprospěje cpát se odmalička hamburgery a párky :-) 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Jak správně začít s vegetariánstvím noone* 29. 11. 2010 - 19:27
RE: Jak správně začít s vegetariánstvím blackbeautiful 02. 12. 2010 - 20:28
RE(2x): Jak správně začít s vegetariánstvím noone* 02. 12. 2010 - 21:00
RE(3x): Jak správně začít s vegetariánstvím blackbeautiful 03. 12. 2010 - 14:12
RE: Jak správně začít s vegetariánstvím otto 25. 03. 2012 - 14:10
RE: Jak správně začít s vegetariánstvím veganka 02. 11. 2013 - 22:21
RE: Jak správně začít s vegetariánstvím lady aludnev 26. 11. 2014 - 15:58