Vlkodlaci

9. květen 2008 | 14.39 |
Vlkodlaci se poprvé objevili ve středověkých germánských a slovanských pověstech. Tehdejší lidé si tím pravděpodobně vysvětlovali krvavé útoky vlků (zvlášť těch nakažených vzteklinou), lykantropii, onemocnění, která způsobují nadměrné ochlupení člověka a mohlo docházet i k hromadným halucinacím, které způsobovala paličkovice nachová v žitě (tedy chlebu, který vesničané pekli).
Podobně jako u upírů, věřili lidé v několik možností jak se člověk může stát vlkodlakem. Mohla to být např.určitá doba narození (třeba za úplňku 24.prosince) nebo způsob narození (když se člověk narodil s již vyrostlými zuby nebo nohama napřed), dále se vlkodlak mohl narodit z pohlavního styku ženy s upírem či vlkem a přímým stykem (pokousání nebo vypití vlkodlačí moči). Hodní vlkodlaci vznikli, když je zaklel čaroděj. Stejně tak neškodní byli vlkodlaci, kteří vznikli z mrtvého člověka přes jehož hrob přeběhl pes, kočka nebo kohout.
Člověk se přeměňuje ve vlkodlaka za úplňku.
Lykantropie, název, který se v souvislosti s vlkodlaky také používá je psychiatrická diagnóza spočívající v tom, že si pacient myslí, že je lykantropem. Vyskytuje se zejména v hororech a fantasy. Postižení lidé se v určitých fázích měsíce mohou přeměnit ve vlka, medvěda nebo kočkovitou šelmu popř.mají v tu dobu silnější smysl typický pro tato zvířata (čich).

Zdroj:http://cs.wikipedia.org/wiki/Vlkodlak

Zajímavé stránky o vlkodlacích:http://www.vlkodlaci.info/
http://www.nnd.cz/werewolves/

vlko.gif


vlkod.jpg

vlkodl.jpg

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Vlkodlaci micha 28. 10. 2009 - 12:41
RE: Vlkodlaci zahadolog* 07. 02. 2010 - 14:48
RE: Vlkodlaci vlkodlačice 17. 05. 2012 - 21:31
RE: Vlkodlaci were 25. 05. 2012 - 19:29