Spiritismus

11. květen 2008 | 19.45 |
Spiritismus znamená komunikaci lidí s duchovním světem. Spiritismus je tedy spojen i s náboženstvím, protože to je také duchovní svět, ale především se jedná o komunikaci s duchy.
Vychází z věšteckého umění zvaného nekromantie. Ale i prastaří šamané v Africe a Jižní Americe komunikovali s duchy zemřelých.
Největší oblibu spiritismus získal v 19.stol. Lidé se často scházeli na seancích, které známe z filmů-člověk zvaný medium vyvolá ducha, který svou přítomnost prokazuje klepáním nebo posouváním předmětů. Může i na chvíli vstoupit do těla media. Vznikaly i spiritistické školy a kroužky. V 50.letech 19.stol. bylo v USA na 30 000 medií a 3 miliony spiritistů. Toto nadšení způsobil příběh dvou sester z městečka Hydesville. 15 letá Lea a 12letá Katie slyšely záhadná klepání a v noci cítily dotyky na svém těle. Často nacházely věci ve svém pokoji zpřeházené. Jednoho dne začala Katie s duchem komunikovat pomocí úderů. Duch sdělil Katie, že je duch podomního obchodníka, který byl v domě jejich rodičů zavražděn a určil místo, kde byla jeho mrtvola zakopána. Jaké bylo překvapení všech, když na určeném místě skutečně objevili zbytky kostry. Obě sestry pokračovaly v komunikaci s duchy.
V Evropě zájem o spiritismus rozšířil Allan Kardek, který věřil, že v minulém životě měl tělo keltského druida Kardeka podle kterého si zvolil svůj pseudonym. V Brazílii je dodnes považován za světce. Svými myšlenkami dal spiritismu jistý cíl a řád a tak přitáhl mnoho lidí. V ČR byl spiritismus oblíbený za první republiky. Čeští spiritisté vydávali i vlastní časopisy-Posel záhrobní a Duch pravdy.
I slavní lidé se zabývali spiritismem. Patří mezi ně třeba spisovatelé Sir Arthur Conan Doyle a Victor Hugo. Významný ruský chemik Mendělejev byl zas členem komise pro vyšetřování spiritistických jevů.

Zdroj: hlavně
http://www.zrcadleni.estranky.cz/clanky/spiritismus/spiritismus

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Spiritismus upir* 11. 05. 2008 - 19:49