Nefertiti

22. květen 2008 | 13.10 |
O vládkyni Kleopatře toho víme celkem hodně. Byly o ní napsány knihy a natočeny velkofilmy. Ale co další 2 slavné vládkyně-královna Nefertiti a faraonka Hatšepsut? To jsou podle mě vcelku tajemné osobnosti.
Nefertiti (celým jménem Nefernefruaton Nefertiti) žila asi v letech 1381-1344 př.n.l. Existuje několik teorií o jejím původu. Možná byla mitannijská kněžna Tadukhepa se kterou se měl původně oženit faraon Amenhotep III. Nakonec si ji ale vzal jeho syn Amenhotep IV. (který se později přejmenoval na Achnatona, podle svého boha) a měli spolu 6 dcer. Další, méně pravděpodobná teorie říká, že Nefertiti byla dcerou Amenhotepa III. Nejpravděpodobnější ale je, že byla dcerou královského písaře Aje, který se později stal knězem a nakonec i faraonem.
Královna Nefertiti byla synonymem pro ztělesnění ženské krásy. Její jméno by se dalo přeložit jako "nádherná žena přichází". Nefertiti byla velmi vzdělaná a moudrá žena, která upoutala pozornost také svým vybraným chováním. Svého manžela podporovala v náboženství a od mládí společně uctívali jediného pravého boha Atona. Společně s manželem pak svrhli uctívání všech ostatních bohů-hl.Amona a celou jeho církev a zavedli v Egyptě monoteismus.
Jelikož nedala faraonovi žádného mužského potomka, je možné, že její vliv klesl (namísto toho vzrostl vliv Achnatonovy druhé manželky Kiji) nebo byla uvržena v nemilost a z královského dvora vyloučena anebo zemřela. Nevíme však jak, kde a kdy, zmizela beze stopy. Existuje však i odvážná teorie, že Achnatona přežila a nastoupila po něm na trůn pod jménem Semech-ka-ré anebo že zemřela při epidemii.
Její první tři dcery se narodily v Thébách. Dcera Anchesenpaaton se pak stala manželkou slavného faraona Tutanchamona. Další tři se narodily ve městě Achetaton (Obzor Atonův), kam se královský dvůr v 5.roce Achnatonovy vlády přestěhoval. Není ale vyloučeno, že některé z nich zemřely ve velmi raném věku.

Busta královny Nefertiti od sochaře Thutmose z roku cca 1360 př.n.l., nyní se nachází v egyptském muzeu v Berlíně.
kralovna-nefertiti.jpg

Zdroje:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Nefertiti

http://www.egyptologie.cz/faraoni-egypta/21/nefertiti/

O Hatšepsut příště :-)


Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Nefertiti stenley 26. 11. 2008 - 01:07