Jednorožci

31. květen 2008 | 18.41 |
jednoro.jpgJednorožec je bájný tvor, symbol dobra, čistoty a panenství. Považuje se za božskou bytost a ochránce lesů a stromů.

Vzhled: Je to tvor podobný koni nebo antilopě. Má bílou barvu, ale objevují se i zmínky o zelených či černých jednorožcích. Mláďata se rodí se zlatou srstí a až v dospělosti se jejich barva mění do stříbrné a bílé. Hlavním poznávacím znamením je šroubovitý roh s magickými schopnostmi. Jsou rychlí, plaší a vznešení.

Roh: Má magické schopnosti, např.očistit vodu a půdu, které se dotkne. V rozemleté podobě je ochranou proti všem jedům a také jako lék. Dodnes mnoho lékáren má v symbolu jednorožce nebo jeho jméno v názvu.

Povaha: Jednorožci jsou velmi plaší a lidem se vyhýbají. Jsou mírumilovní, ale když je někdo rozzlobí nebo jim chce ublížit dokážou být silnými protivníky. Komu se však poddá je mladá panna. Nebojí se dát jí hlavu do klína a klidně usnout.

Výskyt: Objevuje se v mytologii národů u Středozemního moře (zejména Řecka), ale také v mytologii čínské. V Číně se dokonce jednorožci střeží zašlápnout brouka či mladou trávu (říká se mu tam ťi-lin).

Černý jednorožec: Ve fantasy se objevuje většinou po boku čarodějů a válečníků. Nemá magické schopnosti, ale jsou neuvěřitelně silní s velkými a těžkými kopyty a rohem jako zbraní. Jsou podobní fríským koním.

Symboly a heraldika: Jednorožec se objevoval v erbech mnoha slavných rodů jako znak cti a čistoty, např. německého básníka Schillera a erby vladyků z Běškovic, Pokratic, Liboslavi, Újezda či Lukavec. V symbolu ho má i městečko Třešť anebo Skotsko, kde je štítonošem. Také je symbolem již zmiňovaných lékáren a Neviditelný růžový jednorožec je ústřední božstvo proslulé parodie na teismus.

Realita?: Jednorožce prý viděly slavné osobnosti jako Alexandr Veliký, Cézar a Čingischán. Existují o nich i zmínky v prastarých zdrojích, např. jeden řecký lékař, který roku 416 př.n.l. navštívil perský dvůr napsal, že v Indii žije zvíře větší než kůň s bílou srstí, tmavorudou hlavou, tmavě modrýma očima a cca 45 cm dlouhým rohem. Plinius st. se v 1 st.n.l. zmiňuje o zvířeti (mocerovi), které má uprostřed čela dlouhý černý roh. Kronikář Jerome z Tours se zmiňuje o povaze jednorožců a jejich náklonnosti k pannám. Sporadicky se zmínky o těchto nádherných zvířatech objevovaly ještě v 17.st. Skeptici tvrdí, že kdyby jednorožci opravdu existovali, musela by být aspoň jedna kostra v nějakém muzeu. Navíc při současné úrovni poznání přírody je nepravděpodobné aby na něj ještě nikdo nenarazil a třeba ho nevyfotil, tak jako např. Yettiho.

Zdroje:

http://unicornmark.webz.cz/

http://encyklopedie.seznam.cz/heslo/133031-jednorozec

http://denisy.blog.cz/0606/jednorozci-nadhera

jednor.jpg

cj.gif

jednosnih.jpg

unicorn.jpg

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Jednorožci constricted 21. 01. 2009 - 10:58
RE: Jednorožci michal* 15. 04. 2011 - 16:15