Moji hrdinové II.část

2. březen 2011 | 12.20 |

A nakonec menší seznam konkrétních lidí, kteří pro mě jsou hrdiny a proč (ale jak už jsem zmínila výše, těch lidí jsou spousty a některé vlastně ani neznám, nevím, jak se jmenují, ale obdivuji prostě jejich práci). Původně jsem tento seznam chtěla zařadit k předchozímu článku, ale tak jsem se rozepsala, že už by to bylo moc dlouhé a proto je těmto konkrétním lidem věnován další článek. Pořadí je náhodné:
1.Irena Sendlerová, Nicholas Winton a další, kteří zachraňovali židovské děti za 2.světové války-Někteří, jako třeba Oskar Schindler jsou známí sand všem, v Schindlerově případě třeba díky filmu. Jiní jsou méně známí a mnohdy třeba o svém příběhu ani nemluvili, protože to, co udělali považovali za zcela normální věc (i o zásluhách sira Wintona se svět dozvěděl až když roku 1988-tedy 43 let po válce! když našla jeho manželka na půdě seznamy dětí). Tyto záchrany však byly natolik organizačně složité, že se na nich podílela celá řada lidí (v Polsku např.podzemní organizace Žegota pro kterou pracovala i paní Sendlerová).
Stejně fascinující (a mnohdy tragické) jsou osudy např.válečných letců, kteří bojovali proti nacistům. Proč tragické? V zemích, kde se po válce dostali k moci komunisté byla spousta těchto statečných lidí uvězněna a často i popravena na základě smyšlených obvinění-bolševici měli hrůzu z jejich vysokého morálního kreditu, který by mohl inspirovat lidi, aby se proti vládě vzbouřili a vzhledem k tomu, že mnoho pilotů mělo po válce styky se zahraničím (létali třeba v britských službách), považovali je paranoidní pohlaváři za špiony nakažené imperialismem.
marieke.pise.cz/61940-anna-mieszkowska-deti-ireny-sendlerove.html


2.Antonín Holý-český chemik a přírodovědec. Objevil řadu antivirotik, které se osvědčily v léčbě HIV/AIDS, žloutenky typu B a oparů. Lék Viread který vznikl na základě Holého výzkumů, je v současné době nejúčinnějším dostupným lékem proti AIDS. Dalším člověkem z podobného prostředí je např.Helena Illnerová, která předsedala Akademii věd ČR a také provedla řadu užitečných výzkumů. Tu obdivuju navíc proto, že jako žena musela mít vědeckou dráhu složitější.


3.Stephen Hawking-Jeden z nejvýznamnějších současných vědců, britský teoretický fyzik. Významně přispěl zejména k různým oborům kosmologie a kvantové gravitace. V 21 letech, když studoval na univerzitě v Cambridge mu byla zjištěna vážná amyotrofická laterální skleróza a lékaři mu tehdy předpovídali 2 nebo 3 roky života. Žije a pracuje dodnes i když je už v podstatě zcela paralyzován.


4.Lance Armstrong-Lidí, kteří vyhráli boj s rakovinou je celá řada a obdiv si zaslouží všichni. Americký profesionální cyklista Armstrong je ale jedním z jejich symbolů. V roce 1996, když mu bylo 25 let, mu byla diagnostikována rakovina varlat s rozsáhlými metastázami v plicích.

Byla to už třetí, nejtěžší fáze této zhoubné nemoci. Jeho šance na přežití byly jen 50%. Podstoupil operaci a chemoterapii, ale během léčby se objevily dva další nádory (tentokrát na mozku), které by vyžadovaly léčbu agresivnější chemoterapií, po které by už ale nikdy nemohl závodit. Lance proto risknul podstoupit i alternativní léčbu. O rok později mu lékaři řekli, že je zdravý a je jen minimální možnost, že by se nemoc vrátila. 
Když se pak vrátil k cyklistice podařilo se mu to, co nikomu jinému předtím-7x v řadě vyhrál náročný 3denní etapový závod Tour de France.

5.Milada Horáková-Právnička a politička. Za 2.světové války pracovala v odbojové organizaci a byla mučena gestapem. Místo toho, aby poválečná vláda její odvahu a činnost ocenila, patřila paní Horáková mezi řadu "nepohodlných", kteří byli v 50.letech odsouzeni ve zinscenovaných procesech. Dokonce ani dopisy od představitelů zahraničních vlád tehdejšího prezidenta Gottwalda a soudce nepřesvědčily-Horáková byla jedinou popravenou ženou v tomto řízení. Horákovou se jim však, jako předtím gestapu, zlomit nepodařilo. Vypovídala pouze skutečnosti, o nichž neměla pochybnost, že jsou již vyšetřovatelům známy. Ve své poslední řeči pronesla: "Padám, padám, tento boj jsem prohrála, odcházím čestně. Miluji tuto zem, miluji tento lid, budujte mu blahobyt. Odcházím bez nenávisti k vám. Přeji vám to, přeji vám to..." Jedna z tehdejších prokurátorů, kteří měli odsouzení paní Horákové na svědomí byla Ludmila Brožová-Polednová, které bylo tehdy něco přes 30. Poprvé byla obviněna až roku 2006 a teprve o 3 roky později nastoupila do výkonu trestu (6 let nepodmíněně). V prosinci 2010 ji prezident Klaus osvobodil. Polednová svých činů nikdy nelitovala a milost považovala za samozřejmost.
marieke.pise.cz/24430-kolektiv-autoru-cerna-kniha-komunismu-i.html

6.Arnošt Lustig-Významný český spisovatel, jenž zemřel před pár dny ve věku 85 let (čest jeho památce :-( ). Kvůli svému židovskému původu přišel za války o takřka celou rodinu. Sám prošel postupně Terezínem, Osvětimí a Buchenwaldem, v dubnu 1945 jako zázrakem uprchl z tzv.transportu smrti (z Buchenwaldu do Dachau). Po invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 emigroval z ČSSR a nakonec žil střídavě v USA a Česku. Psal především o holocaustu a 2.světové válce, ale jinak byl vždy veselý a pozitivní. I s rakovinou, kterou mu zjistili před 5 lety, bojoval optimisticky. Poslední rozhovor s ním je z letošního ledna: www.knizniweb.cz/literarni-kavarna/rozhovory/arnost-lustig-jsem-jako-moucha-bez.html
Mezi jemu podobné osobnosti patří dále např.Elie Wiesel (nar.1928), který kvůli svému židovskému původu prošel Buchenwaldem (z rodiny přežil jen on a jedo dvě sestry) a ze kterého se pak stal významný prozaik, esejista, dramatik, filozof, humanista, duchovní myslitel a politický aktivista, nyní přednáší humanitní vědy na univerzitěv Bostonu a je zakladatelem Nadace E.W.pro humanitu, roku 2006 získal mj.Řád britského impéria nebo E.M.Remarque (1898-1970), který prošel frontou 1.světové války a už roku 1931 byl navržen na Nobelovu cenu míru, po nástupu nacismu se dostal na index zakázaných autorů, jeho knihy byly páleny a po odejmutí německého občanství emigroval roku 1939 do USA a jeho sestra zemřela v koncentráku (to jej pak podnítilo k napsání knihy Jiskra života).

7.Aun Schan Su Ťij-Barmská prodemokratická mírová aktivistka, v roce 1991 získala Nobelovu cenu za mír. Vystudovala univerzitu v Oxfordu, roku 1988 se vrátila do Barmy, aby se postarala o svou nemocnou matku. V té době zrovna proběhl v této asijské zemi puč a k moci se dostala diktatura vojenské junty. Su Ťij ovlivněná Gándhího filozofií vstoupila do politiky, aby pomohla zemi k demokratizaci a roku 1990 přesvědčivě vyhrála volby, které ale junta označila za neplatné a odsoudili Su Ťij k domácímu vězení. Roku 1995 ji propustili pod podmínkou, že pokud opustí zemi už nikdy se nebude smět vrátit. Su Ťij tak pak už nikdy neuviděla svého manžela, který zůstal v Anglii a zemřel roku 1999. Poté byla ještě několikrát zadržena a propuštěna, naposledy ji pustili loni v listopadu. Stále však udržuje kontakty s ostatními disidenty.

8.A.Č.Bhaktivédanta Svámí Prabhupáda-Narodil se roku 1886 v Kalkatě jako Abhaj Čaran De a jako mladík nenásilně bojoval proti tehdejší anglické kolonizaci Indie. Dokončil i VŠ studia, ale diplom odmítl. Pak se seznámil se svým duchovním učitelem, který mu řekl, že by měl rozvíjet zejména duchovní vědomí než se angažovat v politickém pletichaření a jelikož je nadaný šířit ho po světě. Když bylo Abhajovi 50 let zkrachoval jeho obchod a on se zcela odprostil od materiálního světa. Začal psát a v 69 letech odjel na lodi do Ameriky prakticky bez peněz. Bydlel u známých nebo v malých bytečcích v těch nejchudších čtvrtích. Začal pořádat duchovní přednášky a meditace, které přilákaly řadu mladých lidí, zejména hippies nespokojených s konzumním životem. Někteří z nich se navždy vzdali drog a svého divokého života a stali se jeho žáky. Pomohli mu najít si slušné bydlení a zejména zakládat první ášramy a chrámy na Západě. Dnes má hnutí Hare Kršna, které Prabhupáda jako první představil lidem mimo Indii, chrámy, farmy, festivaly a pobočky po celém světě. Kromě toho psal a hlavně se věnoval komentářům k důležitému hinduistickému písmu-Bhagavad Gítě, kterou pro západní společnost také zpopularizoval. Byl aktivní a cestoval až do své smrti v roce 1977.
marieke.pise.cz/71253-satsvarupa-dasa-gosvami-prabhupada-icast.html
V Indii žila i řada dalších inspirativních lidí jako Mahátma Gándhí, který se proslavil svým nenásilným odporem k britské nadvládě v Indii a pacifismem založeným na jogínském principu ahimsá (nenásilí), Indira Gándhí, dcera dalšího klíčového politika v indickém hnutí za nezávislost, Džaváharlála Nehrúa a která se roku 1984 ve svých 67 letech stala obětí atentátu nebo světoznámý básník, prozaik, dramatik, hudební skladatel, pedagog, filozof, propagátor nezávislosti Indie a jejího kulturního dědictví a hlasatel sbližování Východu a Západu, nositel Nobelovy ceny za literaturu za rok 1913 (žil v letech 1861-1941) Rabíndranáth Thákur.

9. Dalajláma-vl.jménem Tändzin Gjamccho (1935) musí žít od roku 1959 v exilu v Indii. Ze svého rodného Tibetu odešel kvůli čínskému režimu, který si toto území násilím nárokuje. Aktivně šíří mírumilovné buddhistické učení, cestuje po celém světě (jako první dalajláma začal cestovat na Západ) a obdržel řadu ocenění, včetně Nobelovy ceny míru v roce 1989. Snažil se o znovuvystavení tibetských chrámů (200 z nich však bylo zničeno čínskou armádou), naléhal na OSN, aby se zabývala situací a dodržováním lidských práv v Tibetu, v Dharamsale, kde nyní žije založil školy pro tibetské uprchlíky, hlavně děti, aby se zde učily tibetskému jazyku, dějinám, náboženství a kultuře a založil i další školy a instituty pro podporu tibetské kutury.
marieke.pise.cz/8270-festival-protibet-2010.html

10.Karel Kryl-Jeden z hlavních představitelů čs.protikomunistického protestsongu. Jeho rodina vlastnila tiskárnu, která byla roku 1950, když mu bylo 6 let, znárodněna a rodina se musela přestěhovat do suterénu neudržovaného domku. Karel chtěl být nejprve hrnčířem, pak se ale rozhodl věnovat hudbě a poezii. Byl i talentovaným grafikem. Když  v srpnu 68 obsadily ČSSR vojska Varšavské smlouvy jako spontánní reakce ho napadla písnička Bratříčku, zavírej vrátka a půl roku po invazi vyšla celá deska. Jeho písničky se dokonce hrály v rádiu a to v hitparádě Dvanáct na houpačce, brzy však byly zakázány stejně jako celý pořad. O rok později Kryl vystupoval na festivalu v Západním Německu a rozhodl se tam zůstat, vždycky však aktivně sledoval dění v Československu a stýskalo se mu, nepožádal ani o německé občanství. Do rodné země se vrátil hned v listopadu 89 ve dnech sametové revoluce, s návratem mu pomohl jeho přítel, katolický kněz Jan Anastáz Opasek (vyznamenán za boj proti nacismu, ale pár let na to uvězněn komunistickým režimem v tehdejším, již několikrát zmiňovaném monstrprocesu-po amnestii roku 1960 také emigroval). Kryl si však vlasti příliš neužil-zemřel náhle na infarkt roku 1994 v pouhých 50 letech. 
marieke.pise.cz/1920-karel-kryl.html

A nakonec tzv."hrdinové všedního dne". To jsou pro mě lidé, kteří nejsou veřejně známí, ale dokázali překonat zkoušky osudu a jdou dál. Nechci je tady rozebírat nějak konkrétněji, protože by jim to mohlo být nepříjemné, ale namátkou bych chtěla zmínit např.Koblihu z pise.cz, paní, která bloguje pod přezdívkou Diny, má 4 děti z toho jedno vážně nemocné a před rokem a něco jí tragicky zahynul manžel a otec dětí, moji kamarádku, které nový svět otevřelo neplánované dítě díky kterému přestala brát drogy a pít a zvládla i to, když je biologický otec krátce po narození malé opustil, teď žije s novým skvělým přítelem, dělá lidem astrologické rozbory a je zasvěcená do reiki, mého přítele, který si taky prožil divokými lety a teď se věnuje chatě, aby z ní byl úplně normální pohodlný rodinný domek a včera mu vyšel rozhovor o fotovoltaickém ostrovním systému ;-) a řada dalších, kteří překonali nemoci, závislosti, rozpady rodin, vychovávají nemocné dítě...to jsou pro mě hrdinové všedních dní! 

Všechny miniprofily zmíněných lidí jsou z wiki, u těch o kterým jsem už někdy psala samostatně je přiložen článek s více informacemi.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Moji hrdinové II.část standa - moravský obdivovatel přírody 05. 03. 2011 - 16:17
RE: Moji hrdinové II.část libor 05. 03. 2011 - 17:28