Egyptské pyramidy

10. červen 2008 | 12.00 |

Pyramidy jsou nejstarší kamenné stavby na světě. Známe i pyramidy v Núbii, Mexiku a starověkém Římě. Ty egyptské jsou však nejznámější a nejpopulárnější.
Všechny pyramidy v Egyptě byly postaveny už v letech 2700-1700 př.n.l. bez znalosti kola (kvádry se pravděpodobně tahaly na saních nebo možná dokázali používat rampy a zvedací nástroje), železa a dalších dnešních technologií. Nejčastěji sloužily jako hroby faraonů a jejich manželek. Po smrti vládce ho však do hrobů následovali i jejich sloužící a zvířata. Měly však i další funkce. Např.Velká pyramida (známá jako Cheopsova nebo Chufuova, která má rozměr základny 230,38 x 230,38 metru a je vysoká 137,5 metru, i když původně byla ještě o 2m metry na každé straně delší a o 10m vyšší) sloužila jako "počítač"-vezmeme-li délky stran a jejich výšky a úhly, můžeme vypočítat nejrůznější věci. Také nám napoví, jak určit obvod kruhu, pokud známe jeho průměr. S pomocí Velké pyramidy určili Egypťané vzdálenost Země od Slunce a rychlost světla, sledovali z ní pohyb hvězd, dokázali její pomocí určit délku roku s přesností na 3 desetinná místa, sloužila jako sluneční hodiny, orientační bod (něco jako nultý poledník v anglickém Greenwichi), její střed je pravděpodobně centrem nesmírných přírodních sil. Také slouží jako horoskop a prý lze z ní vypočítat budoucnost. Podle Ústavu pyramidologie v Londýně už pyramida předpověděla ukřižování Ježíše, první světovou válku a konec světa podle ní přijde v roce 2979.
Váže se mnoho tajemství k moci pyramid. V 19.stol. navštívil Cheopsovu pyramidu Francouz jménem Bovis. Mimo spousty odpadků po předchozích návštěvnících zde našel mrtvou kočku, ale její tělo nebylo shnilé. Bylo zachovalé, jakoby mumifikované a to bez zábalů a speciálního balzamování. Později doma vytvořil modely pyramid a vložil do ně potraviny, které se většinou rychle kazí. Zůstaly v dobrém stavu mnohem déle než by kdokoli čekal. Roku 1959 se o jeho experimentech dočetl československý inženýr Karel Drbal a ten zjistil, že v modelu pyramid se opět zostří již tupé žiletky.

Další zajímavosti o pyramidách:
►Za vrcholné období doby stavitelů pyramid je považována 4.dynastie, kdy vznikly nejznámější z pyramid-Cheopsova, Rachefova a Menkaurova v Gíze. Jsou považovány za první (a dosud jediný zachovaný) z tradičních divů světa.

►Pohřební komory byly plné velkého bohatství, které si faraoni brali s sebou na onen svět. To bylo velkým lákadlem pro lupiče a tak se je stavitelé snažili zmást výstavbou falešných dveří, chodeb a schodišť.

►Všechny pyramidy se nacházejí na západním břehu Nilu, na té straně, kde zapadá Slunce. To má náboženské důvody.

►Faraoni byli pohřbíváni s náboženskými texty, nejprve se psaly na stěny pohřebních komor, pak na rakve a nakonec na papyrus a svinuty se vkládaly do rakve zemřelého. Říká se jim Knihy mrtvých a někteří byli pohřbeni s Knihou mrtvých zvanou Kniha božské krávy.

►Pyramidy stavěli svobodní řemeslníci, cca 70 000-80 000 mužům stačilo na stavbu 5 let a část platu dostávali v potravinách, ředkvičkách a česneku, jejichž konzumace je měla zachovat při zdraví a síle.

►Faraoni byli pohřbíváni se svými zvířaty a někdy i panenkami...a bylo zde vše, co mohli v posmrtném životě potřebovat, včetně toalety.

►Cheopsova pyramida a s ní mnoho dalších bylo vyloupeno už před dávnými lety. Cheopsova mumie se nikdy nenašla. Neporušené až do novověku vydržely pouze hrobky faraona Tutanchámona a královny Heteferes.

►Cheopsova pyramida je největší v Egyptě, ale ne na světě, mexická Quetzalcoatlova pyramida je ještě o 54 m vyšší a má objem 3,3 milionu krychlových metrů.

►Šplhat na pyramidy je zakázáno, protože docházelo k mnoha nehodám a dnes by člověk musel získat zvláštní povolení.


Zdroje:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Pyramida#Egyptsk.C3.A9_pyramidy

Terry Deary, Peter Hepplewhite-Děsivé dějiny: Strašliví Egypťané

pyramidy.jpg

Zpět na hlavní stranu blogu

Související články

Komentáře

RE: Egyptské pyramidy pampeliška 10. 06. 2008 - 12:30
RE(2x): Egyptské pyramidy marieke 10. 06. 2008 - 12:47
RE: Egyptské pyramidy art* 11. 06. 2008 - 10:33
RE: Egyptské pyramidy katka* 12. 01. 2010 - 19:35