Konopí a rakovina

21. březen 2011 | 22.30 |
› 

leleChemoterapie. Slovo, které se vám vybaví, když se mluví o rakovině, jakožto jeden z nejčastějších postupů její léčby. Bohužel na rakovinu stále neexistuje účinný ŠETRNÝ lék-a pokud ano, tak není legální a lidé ho musí užívat potají, jinak by mohli být hnáni před soud. Pár faktů o chemoterapii: Chemoterapie je jedna z nejdůležitějších léčebných metod pro rakovinu, které byly v posledních několika desetiletích vyvinuty. Chemoterapeutické látky podávané nitrožilně jednou za několik týdnů patří mezi nejsilnější a nejtoxičtější chemikálie použité v lékařství. Když postihnou rakovinné buňky, umrtví také zdravé buňky těla a tím vyvolávají krajně nepříjemné a nebezpečné vedlejší účinky. Chemoterapeutické látky mohou způsobit hluchotu, selhání ledvin, krvácení a podlitiny, oslabení imunitního systému, zjizvení kůže, ztrátu vlasů, nauseu, zvracení a poruchy srdečního svalu. Mohou vyvolat i jiný druh rakoviny, i když potlačily původní chorobu. Dávky se musí vypočítat pečlivě, aby se zabránilo selhání ledvin, srdce nebo dýchání.
Následují dva příběhy mladých mužů, kteří měli rakovinu. Danny měl leukémii a lék, který musel brát u něj způsoboval silné zvracení a slabost. Když začal před podáváním léku (jezdil si pro něj do nemocnice) kouřit marihuanu, cítil se uvolněnější a lék přijal s větším klidem. Jindy hned po jeho požití začal dávit-i osm hodin v kuse. Když si zakouřil měl chuť po podání léku na velký sendvič a po příjezdu domů se věnoval svým běžným činnostem namísto, aby si hned lehl do postele. Doktor nakonec svolil, aby pacient kouřil marihuanu před každým léčením a měl tak mnohem příjemnější zbývající rok života.
Druhý mladík Keith přišel kvůli rakovině o obě varlata a musel brát chemoterapeutický lék po kterém 8 i 10 hodin zvracel a nemohl jídlo ani vidět. Během krátké chvilky drasticky zhubl, byl zesláblý a uvažoval o sebevraždě. Jednou si jeho matka přečetla v novinách článek o tom, že kouření marihuany může ulevit pacientu s vedlejšími účinky z chemoterapie. I Keith měl spolupacienty, kteří marihuanu kouřili a pomáhalo jim to. Rodiče se obrátili na michiganského státního poslance, který jim řekl, že v některých státech USA je již marihuana pro nemocné lidi legální a další státy o její legalizaci uvažují. Zoufalí rodiče se také obrátili na místního presbyteriánského duchovního, který pracoval s mládeží a ten jim k jejich úžasu donesl trochu marihuany. Poté, co ji Keith začal užívat, jeho strašlivé zvracení zmizelo. I po podání léků si mohl dát s rodinou obvyklou porci oběda, nebyl zesláblý a nezvracel, zesílil fyzicky i po psychické stránce. Dokonce i lékaři mu dovolili marihuanu kouřit. Rodiče však dále trpěli výčitkami svědomí, že museli marihuanu obstarávat tajně přes své nejbližší přátele, duchovního a Keithova mladšího bratra, kteří všichni tak riskovali zatčení. Nakonec však Keithův příběh o kladných účincích konopí zveřejnili v místních novinách.


Zdroj a více: 
www.konopijelek.cz/index.php

Nevolnost a nechutenství jsou problémem nejen při chemoterapii, ale třeba i u lidí nemocných AIDS. Marihuana potlačuje nauzeu i nechutenství, člověk po ní dostane chuť na jídlo. Díky tomu je pacient schopný přijímat živiny, tolik potřebné pro život. Je však potřeba užívat přiměřených dávek, jinak je efekt opačný. Úspěšnost marihuany při potlačení nevolnosti se podle lékařských výzkumů pohybuje okolo 80%. 
Zdroj a více: 
www.biotox.cz/enpsyro/pj3pcanz2.html
Článek z lékařských novin Medicína: www.biotox.cz/enpsyro/pj3pcancl6.html

Pokud vám odkazy nepřipadají věrohodné, mám tu i zajímavý článek přímo ze stránky adiktologie.cz, kde MUDr.Tomáš Zábranský, Ph.D. píše o výzkumu španělských vědců, kteří zjistili, že THC procesem zvaným autofágie usmrcuje různé typy primárně rakovinných mozkových buněk a rakovinových buněčných linií v mozku.  Uvádí také, že probíhá i nová klinická studie zaměřená na potvrzení protinádorových vlastností konopí u pacientů s mozkovými nádory. Vědci ale samozřejmě trvají na tom, že možnosti komerčního využití marihuany jako léku proti rakovině bude ještě nutno důkladněji prozkoumat. Dále je podle těchto vědců nejdůležitější přistupovat k výzkumu apoliticky, tedy na základě vědeckých, nikoli politických kritérií. 
Zdroj a více: 
www.adiktologie.cz/cz/articles/detail/78/1541/

V některých státech, kde je zákonem legalizováno medicinální použití kanaboidů, jsou užívány jako např. antiemetika (léky proti zvracení). Byly vyvinuty látky bez euforizujících a halucinogenních účinků dronabinol a nabilon. Dronabinol (firemní název - Marinol) zvyšuje apetit a lze očekávat i antiemetický účinek. Tyto syntetické léky jsou však málo účinné.Je to tím, že extrakty z přírodních materiálů jsou široký komplex mnoha desítek kanabinoidů a jejich izomerů. Další možné indikace kanabinoidů jsou glaukom ke snížení nitroočního tlaku, k úlevě od bolesti u onkologických pacientů, v terminálním stádiu AIDS nebo při roztroušené skleróze. Uvažuje se i o využití konopí při léčbě depresí. Kanabinoidy jsou vynikající superfaciální anestetikum a zároveň antineoplastikum (= brání růstů novotvarů). Těchto dvou vlastností se využívá při léčbě popálenin - tlumí bolest a omezuje tvorbu jizev. Bránění v růstu novotvarů je vlastnost, pro kterou se kanabinoidy používají i v experimentální léčbě všech druhů rakoviny. Zatím není moc objektivních studií, jelikož marihuana je silně zpolitizovaná a lidé jsou často rozděleni na příznivce, kteří žádná rizika nevidí (nechtějí vidět), a odpůrce, kteří jsou silně proti kouření marihuany a neuznávají jiný názor.
Podle některých vědeckých studií marihuana působí proti rakovině a sama ji navíc nezpůsobuje, protože THC způsobí stárnutí buněk, které dříve zemřou, než by se změnily v nádorové. Nic to nemění na tom, že kouření může způsobit jiné nemoci.
Zdroj a více: 
cs.wikipedia.org/wiki/Marihuana#Vyu.C5.BEit.C3.AD_v_medic.C3.ADn.C4.9B (část Využití v medicíně)

Obrázek je z FB fanpage sdružení LeLe www.facebook.com/pages/LELE/147466941954586
 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Konopí a rakovina mixx 26. 03. 2011 - 13:34
RE: Konopí a rakovina satan 09. 05. 2011 - 10:01
RE: Konopí a rakovina Šmudla 03. 05. 2012 - 10:52
RE: Konopí a rakovina anetka 28. 01. 2016 - 15:50