Daniel Defoe: Moll Flandersová

21. červen 2008 | 11.36 |

mollmi9.jpgRealisitcký a trochu i mravoučný román vypráví o životě v anglické společnosti 18.stol. a také o životě v nově vznikajících koloniích v USA.
Hlavní hrdinka Moll Flandersová odmalička toužila být bohatou dámou. Narodila se totiž v londýnské věznici Newgate, kde zrovna byla zavřená její matka. V dětství ji nikdy nepoznala a myslela, že je dávno mrtvá. Žila nejprve s hodnou starou paní a poté se jí ujala bohatá rodina, která si Moll za její krásu a sebevědomí oblíbila. U nich Moll prožila i první lásku-zamilovala se do jednoho z bratrů. Jenže dívku miloval i druhý bratr a Mollin milenec se zalekl svatby a závazků a přemluvil ji, ať se provdá za bratra, což nakonec s těžkým srdcem udělala. Mladík však po krátké době zemřel a ona z rodiny odešla, nechala u nich po sobě dvě děti.
Celý svůj další život hledala bohatého manžela, který by ji zaopatřil, protože se děsila chudoby. Měla jich hned několik a zažila zajímavé zvraty. Jeden, kterého moc milovala se zadlužil a musel utéct. S dalším se odstěhovala na plantáže do USA a tam se shledala se svou dávnou ztracenou matkou. Radostné setkání však mělo stín-Moll se od ní dozvěděla, že její současný manžel je synem její matky, tedy její bratr! Nedokázala mu to říct a raději utekla zpátky do Anglie, on po čase zemřel žalem, nechápal, proč ho milovaná žena tak opustila. Další sňatek byl ale zklamáním pro ni i pro jejího manžela, když zjistili, že ani jeden z nich nemá takový majetek, kvůli kterému se vzali. Dohodli se, že každý půjde svou cestou. Moll ale zjistila, že je těhotná, a tak za pomoci pěstounky, se kterou se spřátelila, dala dítě k adopci. Nakonec si našla hodného a celkem bohatého úředníka se kterým to vypadalo, že by mohli šťastně dožít, ale ten neočekávaně zemřel. Zdrcená Moll se vrátila k pěstounce, která poslala k adopci její další děti, protože Moll by je neuživila. Jenže peníze docházely a hrozilo, že neuživí ani sebe a tak s pěstounkou rozjely zlodějství. Moll byla nejprve vyděšena tím, co je schopna dělat a tisíckrát si slibovala, že jak bude mít dostatek peněz tak zlodějství nechá. Ale měla velké štěstí a stále ji nikdo nechytil. V londýnských ulicích se stala pojmem, bohatla a lehké nabytí peněz se jí líbilo. Ale po pár letech došlo i na ni-přistihli ji a zavřeli do obávané věznice Newgate, kde se narodila a kde měla také zemřít, kdyby se nad ní neslitoval kněz, kterého vzalo za srdce její zoufalé pokání. Trest smrti jí snížili na vyhnanství do amerických kolonií. A opět Moll přálo štěstí-v Newgatu se setkala s manželem, který kdysi musel kvůli dluhům utéci a dal se k loupežníkům. Také dostal vyhnanství a odpluli spolu. Jelikož Moll byla bohatá, koupila si v Americe svobodu i když podle zákonů tu měla někomu jako vězenkyně sloužit. Navíc měla dědictví po matce a radostně se setkala se synem, kterého kdysi počala s bratrem. S manželem si koupili dům, plantáž a ve stáří se vrátili zaopatřeni klidně dožít do Anglie.

O autorovi: D.D. (cca 1660-1731) byl britský spisovatel a novinář, představitel realismu. Narodil se v Londýně jako syn řezníka Jamese Foea. Na svůj prostý původ nebyl příliš hrdý a tak si ke příjmení přidal hrdou předložku De. U nás je známý především svým románem o trosečníku Robinsonu Crusoe, ale napsal víc děl. Navíc vydával časopis a ironické pamflety, byl vězněn i vystavován na pranýři. Zajímal se o politiku, byl i tajným agentem připravujícím sjednocení parlamentů Anglie a Skotska. Mezi jeho další díla patří Dobrodružný život kapitána Singletona, Deník morového roku, Roxana a další.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Daniel Defoe: Moll Flandersová jeliazko 29. 03. 2011 - 21:54