Mytologické bytosti-Mínotaurus

17. březen 2011 | 10.00 |

minotaurusTato slavná mýtická bytost-napůl člověk a napůl býk je spojena s krétskou, konkrétně mínojskou mytologií a kulturou, která kvetla ještě před Řeckem. Tehdejší lidé byli předchůdci Řeků, ale dodnes se neví odkud přišli, možná z Malé Asie (dnešní území Turecka).
Nejslavnějším tehdejším králem byl Mínos, syn nejvyšších bohů Dia a Héry. Jeho manželka Pásifaé byla svedena bílým býkem a z tohoto spojení se pak narodil Mínotaurus. Za nevěru ji Mínos krutě potrestal-byla zašita do kravské kůže a rozsápána divokým býkem. Lidé se báli Mínotaurovy obří síly a krvelačnosti a král jej nechal zavřít v labyrintu, který postavil slavný vynálezce a stavitel Daidalos. Mínos ho pak chtěl udržet na Krétě, aby nikde nerozhlásil tajemství labyrintu, ale Daidalos uprchl pomocí křídel, která sestrojil (letěl s ním i jeho syn Ikaros, který přes varování vylétl příliš blízko ke Slunci, křídla se vzňala a on při pádu zahynul).
Mínotaurovi bylo každých 9 let obětováno sedm mladíků a sedm panen z Athén, které prohrály tehdejší válku s krétským králem. Proti této tradici se vzbouřil syn athénského krále Aigea Théseus. Na Krétě se zamiloval do Mínoovy dcery Ariadny, která mu potají dala kouzelný meč, aby netvora přemohl a klubko nití, aby našel cestu zpět z labyrintu. Théseovi se podařilo Mínotaura zabít z čehož měl radost i Mínos, přivítal Thésea jako hrdinu a zrušil odvádění obětí.
Théseova láska k Ariadně však neměla šťastný konec-Ariadna chtěla se svým hrdinou odplout do Athén, ale noc před odjezdem jí bohyně Athéna ve snu přikázala nikam nejezdit. Na druhý den se stala manželkou boha Dionýsa.  Théseus se vracel sám a protože nechal na lodi černé plachty, znamení vlastní smrti, jeho čekající otec král Aigeus se žalem vrhl do moře. 
Mínóův labyrint byl umístěn pod palácem Knóssos, který měl tisíce místností, řadu dalších labyrintů a mnoho nástěnných maleb. Byla tam i nejstarší trůnní místnost na světě a moderní vybavení jako splachovací záchody, kanalizace a vodovody. Roku 1900 vykopal zbytky paláce, který byl zničen sopečnou erupcí, archeolog Sir Arthur Evans. 
Býk byl celkově symbolem mínojské kultury a posvátné zvíře. Při nebezpečných, ale oblíbených hrách je mladí lidé, i dívky, přeskakovali.

Zdroje:
poznámky z předmětu Dějiny kultury (některé se liší od zdrojů na internetu, v poznámkách mám, že mladí lidé se Mínotaurovi obětovali co 9 let, na internetu někde píšou, že každoročně)
cs.wikipedia.org/wiki/M%C3%ADnotaurus
www.tajemstvi.mysteria.cz/knossos.htm
kreta.rovnou.cz/mytologie-kreta.html


Zdroj hlavního obrázku: www.rasmusillustration.dk/UK_Fantasy.html

Minotaurus2

http://www.mlahanas.de/Greeks/Mythology/MinotaurGallery.html

2056ee98e3_5547195_o2

na-ex.blog.cz/0611/minotaurus

kreta-knossos-labyrint

http://kreta.rovnou.cz/cile/knossos.html

Hry s býky
knossos004

www.dilos.com/region/crete/minoan_pictures.html

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Mytologické bytosti-Mínotaurus dingo 06. 04. 2012 - 19:35