Jeffery Deaver: Dvanáctá karta a Dívčí hrob

28. listopad 2009 | 22.27 |

Kdybych tady měla psát o každé Deaverově knížce, kterou jsem už přečetla, bylo by jich tady až moc a tak namátkově vybírám Dvanáctou kartu, kterou jsem četla minulý měsíc a Dívčí hrob, který jsem dočetla včera.
Hlavní hrdinkou Dvanácté karty je černošská středoškolačka Geneva Settle, která pátrá po osudu svého prapředka, propuštěného otroka Charlese, který dostal od svého bývalého pána malou farmu a angažoval se za občanská práva, ale pak byl za nejasných okolností obviněn z krádeže peněz z fondu pro propuštěné otroky a z vraždy. Když Geneva pátrá v knihovně po dobových novinách, aby mohla o Charlesovi napsat školní práci, je přepadena neznámým násilníkem, ale podaří se jí utéct. Na místě nechává dvanáctou tarotovou kartu, Viselce. Má nějaký význam nebo má vyšetřovatele svést ze stopy? Případu se ujme oblíbená dvojice detektivů-ochrnutý Lincoln Rhyme a jeho partnerka, odvážná policistka Amélie Sachs. Tentokrát mají co do činění s chladnokrevným nájemným vrahem, ale neví, kdo jej najal a proč. Jde o nějaké Charlesovo tajemství, které chce někdo nechat spát? Nebo je Geneva v ohrožení života kvůli něčemu úplně jinému?
Ačkoli v Deaverových detektivkách nevystpují vždy jen Lincoln a Amélie, mám je nejradši, protože je autor nevykresluje jako dokonalé superhrdiny, ale lidi, kteří ač neobyčejně inteligentní a stateční mají také své slabiny a problémy. Ve Dvanácté kartě se dotýká Deaver i tématu psychických potíží policistů, kteří jsou denně v ohrožení života a mohou propuknout takřka z ničeho nic, na příkladu Lincolnova a Améliina kolegy Lona Sellitta, který se zrovna bavil se svědkem, když ho vrah v Lonově těsné blízkosti zastřelil. Dvanáctá karta mě zaujala i díky náhledu do historie černošských otroků v USA.

Dalším thrillerem z Deaverova pera, který bych chtěla zmínit, je Dívčí hrob. Tentokrát je hlavním hrdinou zkušený vyjednávač Artur Potter, který je odvolán k únosu zrovna v den, kdy si připomíná výročí úmrtí své milované manželky. A případ je to vskutku dramatický-tři uprchlí násilničtí trestanci v čele s chladnokrevným, cynickým, ale vysoce inteligentním Lou Handym unese školní autobus s osmi hluchoněmými děvčaty a jejich dvěma učitelkami a zabarikádují se v budově opuštěných odporných jatek. 
Příběh se nejvíce věnuje mladší z učitelek, Melanii, která narozdíl od ostatních dívek ohluchla až v osmi letech, ale stále miluje hudbu. Její otec, konzervativní farmář, se s jejím "problémem" (jak to nazývá) nikdy nesmířil a vyčítá dívce i autonehodu při které byl vážně zraněn její bratr, když nedával pozor na cestu a povídal si se sestrou znakovou řečí, kterou jako jediný z rodiny měl vůli se naučit. Mezi Melanií, která vždycky byla bojácná, ale v uvěznění v sobě objeví netušenou sílu a Potterem vzniká byť na dálku křehký vztah a navíc mají stejný cíl-zničit Handyho dřív než ublíží ostatním dívkám. 

O autorovi:
J.D.se narodil 6.května 1950 v Glen Ellyn v americkém státě Illinois. Otec byl reklamní textař a matka v domácnosti. Jefferyho sestra Julie Reece Deaver píše romány pro mládež. 
J.D. se nejprve živil jako folkový zpěvák a skladatel, ale pořád měl hluboko do kapsy. Proto se přestěhoval do New Yorku a přihlásil se zde na práva. Po studiích pracoval jako komerční právník na Wall Street a tehdy začal psát svůj první román. Dnes se jeho knihy drží v žebříčcích bestsellerů a Sběratel kostí a Dívčí hrob byly i zfilmovány. 
Nyní žije ve Washingtonu, D.C.

jefferydeaver.ic.cz/

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře