Zlomené květiny (Broken Flowers)

9. červenec 2008 | 22.50 |

Am. hořká komedie, 2005. Hrají: Bill Murray (Don), Jeffrey Wright (Winston), Sharon Stone (Laura), Alexis Dziena (Lolita) a další. Režie: Jim Jarmusch.

Na ČT 2 jako každé prázdniny opět začal cyklus Americké nezávislé léto (tedy přehlídka nezávislých am.filmů) na které se vždy těším. Hned první letošní uvedený símek nasadil laťku vysoko. Jeho režisér Jim Jarmusch je populární autor nízkorozpočtových, ale inteligentních a velmi zajímavých snímků. Začal točit už v 80.letech. Hned jeho třetí film Stranger Than Paradise (Podivnější než ráj) získal na prestižním festivalu v Cannes cenu Kamera D´OR pro nejlepší režii. Další snímky z přelomu 80.-90. let jen upevnily jeho pozici ve světě nezávislého filmu. I 90.léta byla velmi plodná. Natočil skvělé snímky jako Dead Man (Mrtvý muž), kde hlavní roli ztvárnil Johnny Depp a hudbu složil Neil Young. Následoval Ghost Dog (Cesta samuraje) nebo Coffee and Cigarettes (Kafe a cigára-na ČT 2 16.7. od 20.25). Za Zlomené květiny opět získal ceny z filmových festivalů, např.v Cannes i u nás v Karlových Varech.

Hlavním hrdinou příběhu, ve kterém se na povrch jakoby nic moc neděje, a přesto je velmi zajímavý, je starý mládenec Don (charismatický Bill Murray), který vystřídal už spoustu žen, ale nikdy se s žádnou neusadil. Krátce po odchodu jeho o mnoho let mladší poslední přítelkyně, která se obávala, že se Don nikdy nezmění, mu přijde anonymní dopis od kterési z jeho bývalých lásek, ve kterém mu oznamuje, že s ní má Don dospívajícího syna. Donův akční, zvídavý soused Winston je nadšený z toho, že má co řešit a navrhne Donovi, aby navštívil ženy se kterými přibližně v době chlapcova početí něco měl a zkusil vypátrat, která z nich je matkou. Přes počáteční nechuť se Don vydává na cestu za vzpomínkami. Každá žena ho přijme jinak, každá má teď svůj nový život...Motivem filmu, jehož závěr je nakonec otevřený, jsou růžové květiny, které Don každé své bývalé přinese jako dárek.

Je to velmi nostalgický film s jemným humorem a dobrými hereckými výkony.

bf1

bf2

BrokenFlowers

broken_flowers

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře