Transamerica

7. srpen 2008 | 20.56 |

Am.film, 2005. Hrají: Felicity Huffman (Bree), Kevin Zegers (Toby), Elizabeth Peňa (Margaret), Venida Evans (Arletty) a další. Režie: Duncan Tucker.

Tato psychologická, místy hořce komická road movie se zajímavým námětem, vypráví o transsexuálním muži, který zoufale touží stát se ženou. Dá si nové jméno-Bree, mluví o sobě jako o ženě, obléká se tak, bere hormony a chystá se na operaci, která mu definitivně změní pohlaví. Týden před ní mu (tedy vlastně jí) zavolají z newyorské věznice a tak se Bree čirou náhodou dozví, že dívka, se kterou kdysi dávno chodila, je matkou jejího syna Tobyho, nedávno zemřela a chlapec je teď ve vězení kvůli krádežím, drogám a pouliční prostituci. Psycholožka Margaret Bree přemluví ať syna ještě před zákrokem navštíví a pozná ho.
Bree se vydá do NY za Tobym. Nechce mu prozradit v jakém vztahu spolu jsou ani že je transsexuální a vydává se za sociální pracovnici z nějaké křesťanské církve. Toby sní o kariéře ve filmu a protože nemají moc peněz, jedou do Los Angeles, filmové Mekky, autem. Po cestě se zastaví ve městě, kde Toby vyrůstal s matkou a nevlastním otcem. Tam ale vyjde najevo, že ten Tobyho sexuálně zneužíval. Bree chce, aby se Toby seznámil se svou vlastní rodinou a tak pokračují v cestě za její matkou, otcem a drzou mladší sestrou. Během cesty mladík přijde na to, že Bree je transsexuální. Nejprve je nepříjemně překvapený, ale už si ji oblíbil a nakonec to překousne. Bree požádá svou rodinu ať Tobymu neříkají, že je její syn. Ale když jí Toby jednoho dne vyzná lásku a řekne, že by si ji klidně i vzal, musí mu konečně prozradit pravdu...

Tento film dávali na ČT2 v rámci každoročního Amerického nezávislého léta. Získal 25 cen na festivalech+12 nominací a Felicity Huffman, kterou můžeme znát třeba ze seriálu Zoufalé manželky jako Lynette za něj byla nominována na Oscara. Další oscarovou nominaci tento snímek získal za titulní píseň Travelin´ Thru.

transamerica_236733m

Transamerica_1

tra

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře