Ékádaší

12. srpen 2008 | 11.59 |

Dnes je Pavitropana Ékádaší a tak jsem se na základě své chytré knížečky o které jsem psala v předminulém článku této rubriky rozhodla napsat, co to vlastně je.

Ékádaší je den půstu, který dodržují všichni oddaní. Jeho porušení je závažný přestupek. (Netýká se méně pokročilých, mně oddaní na HK fóru psali, že to nemusím hrotit). Jsou dvě Ékádaší za měsíc-11.den po měsíci v první čtvrti a 11.den po úplňku. Ékádaší doslova znamená "jedenáctý den".
Šríla Prabhupáda obvykle dodržoval É.půst nejprostším způsobem předepsaným v písmech-nejezením obilnin, fazolí, hrachu a dálu (jeden indický pokrm). Někteří oddaní jedí na É. jen ovoce, někteří jen vodu a někteří drží úplný půst (tomu se říká nirjala-vrata).
Všichni oddaní se při É. musí vyhnout těmto potravinám: všechny potraviny se zrny (pšenice, rýže atd.), dál, hrášek, fazole, hořčičná semena a jejich odvozeniny (pšeničná mouka, hořčičný olej, sójový olej atd.) a jídla obsahující tyto produkty.
É. se přerušuje příští den (Dvádaší), tím, že se přijme prasádam (obětované jídlo) ze zrnitých potravin. Půst musí být přerušen v určitý čas. Datumy É. a časů, kdy se mají přerušit najde oddaný ve vaišnavském kalendáři.
Skutčný účel dodržování É. není prostě jen držet půst, ale mít tak víc času na naslouchání a zpívání o Góvindovi (Kršnovi). Šríla Prabhupáda doporučoval, aby oddaní chantovali 25 nebo i více kol japy na É.
Na É. je také zakázáno holit se a stříhat si nehty.

krportret


Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře

RE: Ékádaší služebník 07. 03. 2011 - 17:47
RE(2x): Ékádaší marieke 09. 03. 2011 - 18:43