Sergej Lukjaněnko: Noční hlídka

15. srpen 2008 | 13.16 |

nhToto napínavé fantasy se narozdíl od ostatních, které se často odehrávají ve středověkých kulisách na vymyšlených místech, odehrává v současné Moskvě. Nežijí tu jen obyčejní lidé, ale i tzv.Jiní, kteří mají menší nebo větší magické schopnosti, dokáží ovlivňovat osudy, převtělovat se, vidět auru ostatních lidí, kouzlit, vstupovat do jiných dimenzí a většinou žijí stovky let. Ti, kteří v sobě tyto schopnosti objeví se přidají buď na stranu Světlých a pak pracují v Noční hlídce nebo na stranu Temných v Denní hlídce. Světlí bojují za dobro a Temní za zlo, ale nelze to říct tak jednoduše, ptž to neznamená, že každý Světlý je hodný a každý Temný zlý. Hlídky spolu musí spolupracovat, aby udržely rovnováhu mezi dobrem a zlem, i když často není zbytí a utkávají se i v boji.
Hlavním hrdinou je Světlý mladík Anton, který pracuje pro Noční hlídku. Jeho nadřízeným a šéfem celé Noční hlídky je silný bílý mág Boris Ignaťjevič, pravým jménem Geser, kterému je několik stovek let, možná i víc, i když na to samozřejmě nevypadá. Antonovou parťačkou se stane také několik set let stará Olga zakletá do podoby sovy. Příběh má tři části a v každé z nich stojí Anton před určitým složitým úkolem-v první musí zrušit kletbu, která se vznáší nad mladou lékařkou Světlanou do které se později zamiluje, ale jejich lásce není přáno, ptž jejím osudem je být silnou bílou kouzelnicí, která bude na úplně jiné úrovni než on. V druhé části pátrá po Jiném, který se nepřidal k žádné organizaci, ale sám na vlastní pěst zabíjí Temné. Nakonec Anton bojuje proti tomu, aby Světlana magickou křídou přepsala tzv.Knihu osudu, což může způsobit změnu úplně celého světa. Důležitou postavou každé části je malý chlapec Jegor, který ještě netuší jak velké magické schopnosti má.
Stejně jako v ostatních fantasy i zde je mnoho dalších zajímavých postav-černý silný mág Zavulon, upíři, vlkodlaci atd. V příběhu je taky hodně filozofických myšlenek o světě celkově.

O autorovi:
Sergej Vasiljevič Lukjaněnko se narodil 11.dubna 1968 v kazašském Džambulu. Vystudoval medicínu, obor lékař-terapeut a pracoval jako psychiatr a pak šéfredaktor časopisu Světy v Moskvě. Od roku 1995 se živí výhradně psaním.
Nejprve psal povídky do časopisů, na začátku 90.let se dostal do podvědomí širší veřejnosti povídkovými sbírkami Atomový sen a Rytíři čtyřiceti ostrovů. Dále napsal rozsáhlou trilogii označovanou jako "filozofická space opera" Hranice snů, Vládcové iluzí a Stíny snů. Tisíce lidí v Rusku si stáhly z internetu jeho další kultovní romány Bludiště odrazů a Lživá zrcadla. Nejvíc se však proslavil další trilogií Noční hlídka, Denní hlídka a Šerá hlídka (nejnověji však na ně navazují ještě Temná a Poslední hlídka). V roce 2004 byl první díl zfilmován a viděl ho rekordní počet diváků, v návštěvnosti předčil i Pána prstenů.
Lukjaněnko je držitelem několika
cen, včetně prestižní ruské Aelity, je ženatý, má syna, chová okrasné myšky a jorkšírského teriéra, má rád vaření a dýmku.

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře

RE: Sergej Lukjaněnko: Noční hlídka terez* 15. 08. 2008 - 18:48
RE: Sergej Lukjaněnko: Noční hlídka eva®blbne.cz 15. 08. 2008 - 19:56
RE: Sergej Lukjaněnko: Noční hlídka lucifersangel 01. 07. 2009 - 21:55
RE: Sergej Lukjaněnko: Noční hlídka walome 16. 09. 2009 - 15:08
RE: Sergej Lukjaněnko: Noční hlídka nickyhayden®blbne.cz 21. 06. 2012 - 13:45