Louise L.Hay: Miluj svůj život

30. březen 2011 | 18.18 |

Tato kniha je velice užitečný průvodce a rádce, kterého je fajn mít při ruce. Mně tedy dala spoustu užitečných rad a pozitivních myšlenek.
Miluj svůj život navazuje na další autorčin bestseller Miluj své tělo. I zde je část, kterou se v předchozí knize zabývala a to zajímavý přehled toho, jak negativní myšlení, nálady a fobie mohou způsobit různé nemoci a fyzické problémy. 
Autorka doporučuje především pravidelné provádění pozitivních afirmací-stručně a jednoduše řečeno, kdykoli si vzpomenete, najděte si chvíli klidu a přeříkávejte si pozitivní věci. Mohou se týkat čehokoli-vašeho zdraví, vztahů, pocitů. Sama jsem zjistila, že opravdu to má něco do sebe a podvědomí na ně okamžitě zareaguje.
Afirmace lze umocnit třeba i tím, že si je říkáte před zrcadlem a dokážete se před ním pochválit a říct si něco pěkného. Pokud máte před zrcadlem blok, je tu něco špatně. Pro začátek třeba stačí dotknout se hrdla, kde jsou čakry, kterými proudí změny a opakovat si: Měním se. Je to jeden z kroků na cestě ke změně v pozitivně smýšlejícího šťastného člověka-podle autorky má každý člověk na světě právo být šťastný a zdravý!
Kromě spousty afirmací, které uváději každou kapitolu zde Louise navrhuje různá praktická cvičení, která sama provádí se svými klienty nebo jim je doporučuje a příklady v nás zažitých stereotypů a myšlení, kterého je třeba se postupně a nenásilně zbavit.
V kapitole Uvádění myšlenek do praxe se pak konkrétně zabývá zlepšením vašich vztahů, práce, úspěchem, prosperitou a tělem. Věří, že síla myšlení dokáže vyléčit i vážné nemoci (viz její vlastní zkušenost).
V závěru vypráví svůj vlastní příběh. Louise se narodila 8.října 1926 v Los Angeles, v Kalifornii. Její rodiče se rozvedli, když jí bylo pouhých 18 měsíců. Aby je matka uživila, byla Louise jako malinké dítě nějakou dobu v cizí péči, což ji poznamenalo. Lidé, kteří se o ni starali už nemohli vydržet, jak byla nešťastná a stále brečela a donutili její matku zařídit se tak, aby mohly být spolu. Když bylo Louise okolo 5 let, její matka se provdala za nového muže, přísného a chladného ke kterému Louise nikdy nenašla vztah. Navíc v té době ji znásilnil opilý soused. Téměř celé dětství byla fyzicky a sexuálně zneužívána a považovala se za absolutní nicku, která si nic jiného nezaslouží. 
V 15 letech utekla z domova i ze školy, vydělávala si jako servírka a vzhledem k negativnímu vztahu k sobě a k prožitým traumatům spala s kdekým-hlavně když na ni byl hodný. Přitom otěhotněla a v 16 porodila holčičku, kterou dala k adopci lidem, kteří nemohli mít vlastní dítě.
Poté přemluvila matku a nevlastní sestru, aby také odešly z domu a pomohla matce najít novou práci a bydlení. Sama žila léta v Chicagu a v New Yorku, kde si našla práci modelky, i když se za krásnou nepovažovala. Provdala se za obchodníka Andrewa Haye, cestovali po světě, setkali se s britskou královskou rodinou a večeřeli i v Bílém domě. Když Louise konečně začínala věřit, že je vše v pořádku, manžel jí po 14 letech manželství oznámil, že se chce oženit s jinou ženou.
Kráce poté začala chodit na setkání církve Church of Religious Science v NY. Po 3 letech od nich získala oprávnění k provádění vlastní praxe jako poradce v rámci církve. Mimo to strávila půl roku na škole Maharishi International University (založenou indickým vědcem a filozofem Maharišim Mahéšem Jógi), kde se učila různé věci, které kvůli svému brzkému odchodu ze školy nestihla, třeba i chemii, biologii nebo teorii relativity. Hlavně se věnovala transcendentální meditaci. Na koleji se nesmělo kouřit, pít alkohol, užívat drogy a 4x denně se meditovalo. Škola jí pročistila mysl, poté se v NY dále setkávala s klienty a roku 1976 napsala knihu Miluj své tělo, na jejímž počátku byl jednoduchý přehled metafyzických příčin fyzických nemocí těla.
O rok nebo dva později byla Louise diagnostikována rakovina děložního čípku-Louise věří, že rakovina byla v této oblasti, protože byla jako malá znásilněna a žila v cizí rodině. Nejprve propadla panice, ale pak se rozhodla na sobě vyzkoušet sílu pozitivního myšlení. Dokonce odmítla operaci ("Kdybych podstoupila operaci a odstranili mi nádor, a já se zároveň zbavila mentálního schématu způsobujícího rakovinu, už by se nevrátila. Pokud se rakovina nebo nějaká jiná nemoc vrátí, není to podle mě způsobeno tím, že "všechno nedali pryč", ale hlavně proto, že pacient neprodělal žádnou mentální změnu. Takže znovu vytvoří stejnou nemoc, většinou jen v jiné části těla.").
Lékaři jí neochotně dali 3 měsíce. Za tu dobu začala Louise studovat knihy o rakovině, sehnala terapeuta provádějícího reflexologii nohou a odbornici na zdravou výživu a hlavně se učila říkat si před zrcadlem ze srdce myšlené pozitivní věci, učila se milovat sama sebe, uvolnit vztek neškodným způsobem (bouchání do polštářů) a hlavně si odpustit a necítit se vinna za to, jak se k ní v dětství ostatní chovali. Na operaci nakonec nešla-po půlroce lékaři zjistili, že po rakovině nezbyla ani stopa. Od té doby je Louise přesvědčená, že "nemoc se dá vyléčit, jsme-li ochotni změnit způsob myšlení, věřit a jednat!"
Od roku 1985 začala pořádat sezení pro lidi nemocné AIDS, těmto schůzkám říká "Hay Rides". Nejprve se s klienty scházela v obýváku, za pár let z toho byla víkendová setkání více než 800 lidí. O své práci s lidmi nemocnými AIDS hovořila i v populární americké talk-show s Oprah Winfrey.
Rok předtím založila Louise své knižní nakladatelství Hay House, jenž je dnes z předních světových nakladatelství zabývajících se oblastí mysli, těla, duše a jejich propojení. Kromě jejích bestsellerů zde vycházejí knihy a audionahrávky dalších autorů, např.Doreen Virtue nebo Deepaka Chopry.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Louise L.Hay: Miluj svůj život blablabla* 30. 03. 2011 - 18:36