BATHORY

25. srpen 2008 | 20.08 |

Slovensko-česko-maďarsko-britské historické drama, 2008. Hrají: Anna Friel (Bathory), Karel Roden (Thurzo), Hans Matheson (Caravaggio), Deana Horváthová-Jakubisková (Darvulia), Bolek Polívka (Petr), Vincent Regan (Ferenc), Franco Nero (Matthias), Jiří Mádl (Cyril), Lucie Vondráčková (Lucie), Michaela Drótarová (Erika) a další. Režie: Juraj Jakubisko.

Tak už jsem také viděla onen momentálně hojně propíraný nejdražší středoevropský film všech dob. Trošku mě mrzí, že když jsem se dívala třeba na čsfd tak si tento ambiciózní projekt vysloužil hlavně zdrcující kritiky. Taky znám lepší filmy, ale zdaleka mi Bathory nepřišla nějak příšerná, mému laickému oku se líbila a příběh taky nebyl nejhorší. Chtěla bych tedy podle svého skromného osobního názoru reagovat na nejčastější kritiky, co jsem četla:

"Zbytečně vyhozené peníze" (380 milionů tuším)-No a? V Hollywoodu se takové peníze "vyhazují" pořád a taky se jim vždycky nepodaří natočit něco geniálního. Není to spíš naše čecháčkovská závist, že někomu se ty peníze prostě podařilo sehnat a udělat z toho ambiciózní film?
"Amatérsky natočené bojové scény, připomínající spíš záběry z televizních pohádek"-Že by to bylo tím, že nemáme zkušenosti s točením davových válečných scén, které vídáme v amerických historických velkofilmech? Každý musí nějak začít. Mě osobně navíc zrovna takové části ve filmech moc netáhnou, takže jsem to asi nehodnotila tak přísně.
"Bolek Polívka a Jiří Mádl v komických rolích mnichů"-Snad všichni lidi, co jsem tak na netu četla, je kritizovali, mému příteli se to také nelíbilo, že svými fórky narušují běh filmu. Je fakt, že proti Mádlovi mám mírnou averzi, ptž ho mám spojenýho s flmy typu Snowboarďáci a Rafťáci takže nic moc, ale Bolek se mi líbí v každým filmu a ani tady nebyl špatný. Vlastně mi přišlo docela roztomilé, že autoři nenechali celý děj ve vážném tónu a dovolili si i humor, to by se asi v hollywoodským filmu s podobnou tématikou nestalo. Ale my tady prostě máme jinou náturu :-)
"Jakubisko se nedržel předlohy a z Bathory udělal spíš oběť"-Jaké předlohy? Jelikož jsem sama o ní psala článek a sháněla si různé informace, zjistila jsem, že nikdy se s určitostí nepotvrdilo, že by opravdu byla masová vražedkyně (tím pádem mě nepříjemně překvapilo, že je v Guinessově knize rekordů uvedená jako nejmasovější vražedkyně všech dob-eh?). Dokonce je i pravděpodobné, že to bylo spiknutí, které proti hraběnce vedli šlechtici, kteří jí záviděli majetek a chtěli se ho zmocnit-přesně tak jak Thurzo ve filmu. Tím nechci říct, že si myslím, že hraběnka Bathory byla svatá, ale důkazy proti ní prostě nejsou. Ale ti, co se těšili na krev a mrtvoly snad zklamaní nebyli :-P Někomu to mohlo přijít přehnané, ale myslím, že ve středověku to tak bylo a nikdo se s nikým nemazlil, že.

Abych ve zkratce zmínila i příběh: Elizabeth (maďarsky Erszebet) Bathory se už jako hodně mladá provdá za šlechtice Ference Nádasdyho, který je uherským vojevůdcem a často jezdí do válek sTurky. V první části příběhu Erszebet prožije románek se svým dvorním malířem, mladým Italem Caravaggiem, kterého jí manžel přivedl jako zajatce. Ferenc se o nich dozví a nasype mladíkovi do vína jed, ten ale omylem vypije Bathory. Před smrtí ji zachrání vědma a kořenářka Darvulia, která hraběnce rovněž pomáhá být stále krásná a stane se její dlouholetou pomocnicí. V té době se začíná kolem hradu, kde Bathory žije, objevovat podezřele mnoho mrtvol. Palatin Thurzo, úhlavní Erzsebetin nepřítel se snaží najít cokoli, co by proti ní použil a získal tak její rozsáhlé majetky.

Závěrem, Bathory je pěkně zpracovaný výpravný film úplně jako dělaný na to, aby si na něj člověk zašel do kina i když jinak moc nechodí (jako já) a nasál tu atmosféru. Není naprosto dokonalý, ale zdaleka ani tak průserový jak ho někteří na internetu popisují a určitě stojí za zhlédnutí. Nesmím ani opomenout skvělé herecké obsazení hlavních rolí.

300_bath

2

36

270408_bathory

Bathory_b

Zpět na hlavní stranu blogu

Související články

Moderované komentáře

RE: BATHORY blackbeautiful 25. 08. 2008 - 21:20
RE: BATHORY vanity* 26. 08. 2008 - 12:08
RE: BATHORY ugisha 12. 01. 2009 - 21:24